20 LIPCA 1797
Urodził się Paweł Strzelecki
2019-07-15 ARTYKUŁY
Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem
W tym roku mija 609. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezentujemy artykuł, w którym o nieznanych faktach dotyczących bitwy wypowiada się wybitny historyk szwedzki prof. dr hab. Sven Ekdahl (Instytut Polsko-Skandynawski w Kopenhadze), od dziesięcioleci zajmujący się badaniami nad bitwą pod Grunwaldem, autor wielu książek i publikacji, m.in. znaczącej analizy źródeł wydanej w Polsce pt. „Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami”.
2019-07-11 ARTYKUŁY
Ruch Młodej Polski 1979–1989
Utworzenie Komitetu Obrony Robotników we wrześniu 1976 r. oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w marcu 1977 r., dało organizacyjne podwaliny opozycji demokratycznej w PRL. W kolejnych latach wyodrębniły się w niej nowe organizacje i ugrupowania. Jedną z najbardziej oryginalnych był Ruch Młodej Polski powołany do życia latem 1979 roku.
2019-07-10 ARTYKUŁY
Aleksander Hall: Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących
To nie przypadek, że naszą deklarację ideową zaczynaliśmy od osoby ludzkiej mającej niezbywalną godność, która powinna stać w centrum życia społecznego. Dzięki temu nigdy nie mieliśmy tendencji, by na naród patrzeć jak na karne zastępy. Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących, mających prawo do swojego zdania – mówi Aleksander Hall, lider Ruchu Młodej Polski.
2019-07-03 AKTUALNOŚCI
Panel dyskusyjny o Wojciechu Korfantym
2 lipca w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbył się panel dyskusyjny poświęcony mężowi stanu, jednemu z Ojców Niepodległości – Wojciechowi Korfantemu. Organizatorem spotkania było Muzeum Śląskie, a partnerem Muzeum Historii Polski oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
2019-06-28 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec
28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.
2019-06-25 AKTUALNOŚCI
450. rocznica unii polsko-litewskiej. Uroczyste obchody w Lublinie
W niedzielę 30 czerwca w Lublinie odbędą się uroczystości związane z 450. rocznicą zawarcia unii polsko-litewskiej. Udział w nich wezmą m.in.: Marszałkowie Sejmu i Senatu, Przewodniczący parlamentu litewskiego oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi i szereg gości zagranicznych, w tym delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier. Podczas uroczystości odbędzie się prezentacja kopii konserwatorskiej aktu Unii ze zbiorów Muzeum Historii Polski.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ