11 LIPCA 1920
Plebiscyt na Warmii i Mazurach
2020-07-08 AKTUALNOŚCI
Zakończył się nabór prac do akcji #MojaPamiątka

 “Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że „Polska Ludowa nie jest Polską”. (…). Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną.” Historię pochodzącego ze Lwowa Pana Romana opowiedziała Muzeum Historii Polski jego córka - Pani Teresa. Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka.

2020-06-26 AKTUALNOŚCI
Nagroda dla Rafała Geremka za film o generale Maczku

25 czerwca odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród 27. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Jednym z laureatów jest reżyser Rafał Geremek, który otrzymał nagrodę im. Janusza Kurtyki za przygotowany na zlecenie Muzeum Historii Polski film dokumentalny pt. "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku".

2020-06-26 ARTYKUŁY
Trzej prezydenci II RP

Urzędujących prezydentów w Drugiej Rzeczpospolitej było trzech. Ale wyborów prezydenckich – to jeden z paradoksów związanych z dziejami tego urzędu w Polsce międzywojennej – było więcej, podobnie jak osób pełniących obowiązki głowy państwa.

2020-06-25 ARTYKUŁY
Poznański Czerwiec

28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600.

2020-06-25 QUIZY HISTORYCZNE
Quizy historyczne

Sprawdź swoją wiedzę – rozwiąż quiz!

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ