21 WRZEŚNIA 1461
Zmarła Zofia Sonka Holszańska
2020-09-18 AKTUALNOŚCI
MHP na 8. Warszawskim Festiwalu Kultury Bez Barier

Muzeum Historii Polski już po raz trzeci bierze udział w Warszawskim Festiwalu Kultury Bez Barier. Dział edukacyjny MHP dla uczestników Festiwalu przygotował spacer.

2020-09-17 QUIZY HISTORYCZNE
Quizy historyczne

Sprawdź swoją wiedzę – rozwiąż quiz! Temat najnowszego quizu to 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę

 

2020-09-15 ARTYKUŁY
Kulisy utworzenia NSZZ „Solidarność”

31 sierpnia jest uznawany za święto „Solidarności”, a podpisane tego dnia porozumienie gdańskie za jej akt założycielski. Jednak kształt związku „wykuwał się” przez następnych kilkanaście dni. W sierpniu nie było bowiem mowy o organizacji ogólnopolskiej, a droga do niej okazała się kręta. Niepewność co do możliwości zakładania niezależnych związków w innych regionach kraju była przyczyną kolejnej fali strajków – we wrześniu objęły one co najmniej 650 zakładów, brało w nich udział 350 tys. osób.

2020-09-04 AKTUALNOŚCI
GENERAŁ STANISŁAW MACZEK I JEGO ŻOŁNIERZE. Wystawa Muzeum Historii Polski w Żaganiu

Absolwent filozofii, który nie przegrał żadnej bitwy, czyli gen. Stanisław Maczek, to główny bohater multimedialnej, przygotowanej w trzech językach wystawy plenerowej, organizowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie.

2020-08-31 AKTUALNOŚCI
Przedmioty z gdańskiej stoczni w zbiorach MHP

O dwa krzesła, z sali gdzie podpisywano porozumienia sierpniowe 40 lat temu, wzbogaciło się Muzeum Historii Polski. W posiadaniu MHP jest też oryginalny stół z sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina i jedna z bram wejściowych. Wszystkie te przedmioty podarowali byli działacze opozycji antykomunistycznej Robert Szuba i Jacek „Wiejski” Górski.

2020-08-28 ARTYKUŁY
Nie tylko Gdańsk. Porozumienia sierpniowe 1980 roku

W powszechnej opinii podpisanie porozumień z władzami miało miejsce 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku. I tylko tam. Trudno przebija się do opinii publicznej fakt, że podobne porozumienia podpisano dzień wcześniej w Szczecinie, a po Gdańsku także w Wałbrzychu, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej. To one wszystkie razem dały początek trudnym narodzinom NSZZ „Solidarność”.

EDUKACJA

Lekcje muzealne,

szkolenia dla nauczycieli,

materiały edukacyjne.

EdukacjaZOBACZ WIĘCEJ