Jan Karski. Bohater ludzkości. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Jan Karski. Bohater ludzkości
„Sam nie znaczyłem nic. Najważniejsza była moja misja”.

Jan Karski
Przygotowana przez Muzeum Historii Polski ekspozycja „Jan Karski bohater ludzkości” przedstawia losy człowieka, który podjął próbę przedstawienia Aliantom informacji o Holokauście i sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej. Ekspozycja powstała m.in. dzięki materiałom przygotowanym we współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Miasta Łodzi, Żydowskim Instytutem Historycznym, United States Holocaust Memorial Museum, Archiwum Instytutu Hoovera.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Dorota Szkodzińska

Raporty

Karski zaczął działać w polskim podziemiu pod koniec 1939 roku. Wybitna inteligencja i świetna pamięć sprawiły, że został jednym z kilku emisariuszy między rządem RP na uchodźstwie a podziemiem. Podczas pierwszej misji w 1940 roku dostarczył polskiemu rządowi (działającemu w tym czasie w Angers, we Francji) raporty na temat sytuacji w okupowanej Polsce. Wrócił z wytycznymi organizacyjnymi rządu przygotowanymi dla przywódców podziemia. Karski zapamiętał najważniejsze informacje i podyktował raporty po dotarciu do celu.
Mur getta warszawskiego powiększ
Mur getta warszawskiego
Fox Photos
Struktura Polskiego Państwa Podziemnego i jego związki z rządem RP na uchodźstwie powiększ
Struktura Polskiego Państwa Podziemnego i jego związki z rządem RP na uchodźstwie
Polish Government Information Center

Polskie podziemie

Rząd RP na uchodźstwie w Angers we Francji powierzył Janowi Karskiemu zadanie zapamiętania ogólnej struktury polskiego podziemia, podziału obowiązków i kanałów komunikacji. Emisariusz Karski przekazał wszystkie te założenia liderom politycznym w okupowanej Polsce. Te wytyczne miały wpływ na organizację pierwszego i bodaj najważniejszego ruchu oporu w okupowanej Europie.

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały