Brudnopis testamentu Ryszarda Siwca
Informacje podstawowe
autor: Ryszard Siwiec (1909–1968)
miejsce powstania: Przemyśl
czas powstania: 20 kwietnia 1968
materiał: papier
technika: rękopis
wymiary: 42 x 20,8 cm
numer inwentarza: MHP-ARR 856
Dar Wita Siwca
miejsce powstania: Przemyśl
czas powstania: 20 kwietnia 1968
materiał: papier
technika: rękopis
wymiary: 42 x 20,8 cm
numer inwentarza: MHP-ARR 856
Dar Wita Siwca
Dnia 8 września 1968 roku w czasie dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Ryszard Siwiec oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Zmarł w szpitalu cztery dni później. Był to protest przeciwko działaniom komunistycznych władz, a jego bezpośrednią przyczynę stanowiła agresja wojsk Układu Warszawskiego (w tym polskich) na Czechosłowację. Decyzja Siwca była przemyślana. Miały nim wstrząsnąć wydarzenia marca 1968 roku – pisał wówczas ulotki w obronie studentów. Już w kwietniu tego roku sporządził testament, w którym stwierdzał, że postanowił „zaprotestować przeciwko totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa opanowującej świat”. Niedługo przed wyjazdem do Warszawy Siwiec nagrał swoje przesłanie na taśmę magnetofonową. Nie wywołało ono żadnego efektu i długo pozostało zapomniane. Wit Siwiec, syn Ryszarda, od dawna stara się o upamiętnienie ojca, wyrazem tego było przekazanie do zbiorów Muzeum Historii Polski brudnopisu testamentu zmarłego oraz taśmy z nagraniem jego ostatniego przesłania.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].