Puchar nautilus
Podstawowe informacje
pochodzenie: Holandia (?)
czas powstania: XVII-XVIII w
materiał: muszla nautilusa, kość, masa perłowa, szylkret, metal
technika: grawerowanie, szlifowanie, kucie
wymiary: 27 x 22 x 10 cm
numer inwentarza: MHP-SzZ 60
czas powstania: XVII-XVIII w
materiał: muszla nautilusa, kość, masa perłowa, szylkret, metal
technika: grawerowanie, szlifowanie, kucie
wymiary: 27 x 22 x 10 cm
numer inwentarza: MHP-SzZ 60
Nautilus to ślimak morski, jego muszle poławiano w oceanach Indyjskim i Spokojnym. Po wypolerowaniu używano ich do wykonywania kunsztownych naczyń, m.in. pucharów. Nautilus ze zbiorów Muzeum Historii Polski ma niezwykłą dekorację, wykonaną przez grawerowanie wzoru na muszli i następnie wypełnienie go specjalną czarną pastą z pyłu węglowego, mieszanego z woskiem lub olejem. Technikę tę rozwinięto w Holandii, najlepsze dzieła pochodziły z amsterdamskiego warsztatu rodziny Bellekin. Uwagę zwraca również śmiała tematyka scen. Jedna z nich, zaczerpnięta z ryciny Agostina Carracciego, przedstawia satyra podczas podglądania śpiącej nagiej nimfy. Z drugiej strony widnieje „Rodzina Satyrów”, której pierwowzór znajdziemy w dziele Nicolasa Chaperona. Podstawa nautilusa jest wykonana z szylkretu (skorupy żółwia morskiego), a jego trzon z kości słoniowej.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].