Zbiór pamiątek po przedwojennym premierze Kazimierzu Bartlu
Zbiory Muzeum Historii Polski. Dar założycielski
Muzeum Historii Polski zainicjowało tworzenie kolekcji wraz z rozpoczęciem działalności w 2006 r. „Darem założycielskim” jest zbiór pamiątek po przedwojennym premierze Kazimierzu Bartlu. Zostały nam one przekazane w 2007 roku przez jego córkę – Cecylię Bartel. W skład darowizny weszły m. in. odznaczenia, dokumenty osobiste i maszynopis „Zasad geometrii wykreślnej”. Otrzymaliśmy także więzienne grypsy (listy) z czasów okupacji niemieckiej, które Kazimierz Bartel pisał tuż przed śmiercią w 1941 r. Darowizna ta łączy w sobie elementy historii państwowej z osobistą mikrohistorią, rozumianą jako opowieść o życiu konkretnej osoby. Znakomicie to oddaje charakterystykę naszych zbiorów. Jako Muzeum postawiliśmy sobie za cel dokumentowanie historii Polski i Polaków zarówno poprzez pryzmat tzw. „wielkiej polityki”, jak i historii społecznej, lokalnej czy rodzinnej. Wszystkie te historie pozostają nierozerwalnie ze sobą związane, wspólnie tworzą naszą Polską historię.
Galeria
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].