Tapiseria „Przygotowania Aleksandra Wielkiego przed bitwą nad rzeką Hydaspes”
Informacje podstawowe
autor: artysta nieznany (autor kartonu), Martin Reymbouts (czynny w latach 1576–1618; warsztat)
miejsce powstania: Bruksela
czas powstania: przełom XVI i XVII w.
materiał: wełna, jedwab
technika: technika gobelinowa
wymiary: 340 x 269 cm
numer inwentarza: MHP-RTK 521
Przedstawienie na tapiserii może być interpretowane jako scena z historii Aleksandra Wielkiego – przygotowania do bitwy nad Hydaspesem z indyjskim królem Porosem (326 rok p.n.e.). Rzeka jest widoczna w tle – wojsko macedońskiego władcy nie może jej przekroczyć, odpierane przez przeciwnika, używającego słoni bojowych. Aleksandra ukazano w centrum, w wieńcu laurowym, z uniesionym mieczem, w otoczeniu żołnierzy wznoszących okrzyki – to element fortelu Macedończyka, próbującego hałasem uśpić czujność przeciwnika przed decydującym atakiem z zaskoczenia. Na granatowej borcie znajduje się znak Brukseli (wiodącego ośrodka produkcji tapiserii) oraz gmerk tkacza. Do końca XVIII wieku tapiserie były jednymi z najważniejszych przedmiotów kolekcjonowanych przez europejskie elity, a kartony do nich wykonywali najwybitniejsi artyści z Rafaelem i Rubensem na czele. Manierystyczny styl tkaniny jest charakterystyczny dla flamandzkiej produkcji tego czasu.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].