FILMOWY WEEKEND 1944. Polacy na froncie zachodnim - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
pokaz filmowy
młodzież
seniorzy
dorośli

FILMOWY WEEKEND
1944. Polacy na froncie zachodnim

-
Majowy przegląd filmów historycznych związany jest z 80. rocznicą Bitwy o Monte Cassino. Jego bohaterami będą polscy żołnierze walczący podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Tym razem zestaw filmów będzie mieszany – wśród nich: kinowa premiera, klasyk kina hollywoodzkiego i jedyny film fabularny zrealizowany przez wojskową wytwórnię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
powiększ
Plakat do filmu "Czerwone maki"
materiały promocyjne

25 maja (sobota)

16.00 Czerwone maki (2024, 124’), reż. Krzysztof Łukaszewicz

BILETY >>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny
 
Najnowsza polska superprodukcja i pierwszy film fabularny podejmujący całościowo tematykę bitwy o Monte Cassino, zrealizowany zgodnie z najnowszymi tendencjami filmów batalistycznych. Nie jest to wyłącznie film o bitwie ale próba pokazania historii przez pryzmat zwykłych żołnierzy II Korpusu. Film wzbudził kontrowersje u krytyków i duże zainteresowanie widowni. 

Filmy Krzysztofa Łukaszewicza to podstawa współczesnego polskiego kina wojennego. Począwszy od Karbali (2016) reżyser podejmuje tematykę w polskim kinie zarzuconą.

Zwiastun filmu
CZERWONE MAKI

26 maja (niedziela)

16.00 Wielka droga (1946, 86’), reż. Michał Waszyński

Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

BILETY>>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny
 
Przy Armii generała Andersa działała sekcja filmowa, w której znaleźli się wybitni przedwojenni, polscy twórcy kina. Siłami tej ekipy  powstał film fabularny opowiadający o drodze żołnierzy II Korpusu od sowieckich łagrów do kampanii włoskiej. Bitwa o Monte Cassino jest jego ramą narracyjną. Film wyreżyserowany przez znanego polskiego twórcę  Michała Wyszyńskiego zawiera autentyczne wojenne materiały dokumentalne. Część fabularna, opowiadająca historię pary, która zostaje rozdzielona przez okoliczności wojenne, została nakręcona po wojnie w roku 1946.
powiększ
Kadr z filmu "Wielka droga"
powiększ
Motyw graficzny do filmu „O jeden most za daleko”
materiały promocyjne

26 maja

18.00 O jeden most za daleko (1977, 176’), reż. Richard Attenborough

Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

WSTĘP WOLNY, POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ >>>

Jeden z najważniejszych klasyków światowego kina wojennego zrealizowany przez wybitnego brytyjskiego reżysera, z plejadą gwiazd w rolach głównych (m.in. Sean Connery, Anthony Hopkins, Robert Redford). Film opowiada o nieudanym alianckim desancie nad Renem w roku 1944. Co szczególnie ciekawe dla polskiego widza – jednym z ważniejszych wątków tego filmu jest udział w operacji polskich spadochroniarzy dowodzonych przez generała Stanisława Sosabowskiego (w tej roli Gene Hackman).

Powiązane Aktualności

1/4

Powiązane Wystawy

1/4