Zegar słoneczny równikowy przenośny
wytwórnia: warsztat Salomona Krignera (czynny 1694–1737)
miejsce powstania: Malbork (?), Warszawa (?)
czas powstania: XVII/XVIII w.
materiał: mosiądz, złoto, srebro, szkło
technika: odlew, grawerowanie, złocenie, srebrzenie
wymiary: 1,6 x 6 x 8,5 cm
numer inwentarza: MHP-RT 419/1-2
miejsce powstania: Malbork (?), Warszawa (?)
czas powstania: XVII/XVIII w.
materiał: mosiądz, złoto, srebro, szkło
technika: odlew, grawerowanie, złocenie, srebrzenie
wymiary: 1,6 x 6 x 8,5 cm
numer inwentarza: MHP-RT 419/1-2
Prezentowany równikowy zegar owalny nie ma sygnatury, ale jego forma oraz zastosowane rozwiązania techniczne jednoznacznie wskazują, że powstał w warsztacie Salomona Krignera. Reprezentuje on wysoki kunszt wykonania i jest świadectwem istnienia w Rzeczypospolitej przełomu XVII i XVIII wieku specjalistycznego warsztatu łączącego funkcje zegarmistrzowskie oraz wytwórstwa przyrządów matematycznych. Salomon Krigner działał na przełomie XVII i XVIII wieku, początkowo w Malborku, następnie, zapewne od lat dziewięćdziesiątych XVII stulecia, również w Warszawie, na co wskazują sygnatury umieszczane na zegarach słonecznych i mechanicznych jego autorstwa. Około 1691 roku objął nad nim patronat król Jan III. Krigner wytwarzał instrumenty, które zasadniczo można podzielić na trzy grupy: przenośne zegary słoneczne, mechaniczne zegary stołowe i ręczne oraz instrumenty matematyczne. Zegary słoneczne są najlepiej zachowanymi wyrobami tego mistrza, znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].