Lekcje muzealne w Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
inne
młodzież
dzieci

Nowe lekcje muzealne
w Muzeum Historii Polski
(od 15 kwietnia 2024)

-
Serdecznie zapraszamy grupy szkolne do skorzystania z oferty lekcji muzealnych w przestrzeniach edukacyjnych Muzeum Historii Polski. Od 15 kwietnia dostępna jest także specjalna oferta lekcji towarzyszących pokazowi „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia”.

Informacje o wydarzeniu

01. Kiedy?

15/04/2024 godz. 00:00

02. Gdzie?

Warszawa

03. Ceny biletów

250 zł zł

O pokazie
„Zaginiony w Potopie. Królewski pałac
Villa Regia”

Uważany za zaginiony na zawsze symbol dawnej chwały. Świadectwo potęgi złamanej przez niszczycielski najazd. Królewski pałac Villa Regia, perła architektury baroku, przez stulecia spoczywał na dnie Wisły po tym, jak zniszczyli go w czasie Potopu szwedzcy żołnierze. Aż do momentu, gdy 350 lat po spustoszeniu Warszawy przez najeźdźców, grupa śmiałków postanowiła odnaleźć utracony skarb. Znalezione z pomocą nowoczesnych technologii artefakty zadziwiły wszystkich.

Pokaz „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia” opowiada o rezydencji Władysława IV Wazy zniszczonej przez szwedzkie oddziały. Pod rządami dynastii Wazów terytorium Rzeczpospolitej sięgało niemal od morza do morza. Gdy Polscy królowie wysyłali poselstwo – konny orszak gubił po drodze złote podkowy. Wazowie zamawiali portrety u Rubensa i decydowali, kto zasiądzie na moskiewskim tronie. Najeźdźcze wojska nie mogły przejść obojętnie obok takiego bogactwa. Żołnierze rozebrali marmurową klatkę schodową królewskiego pałacu i próbowali spławić ją w dół Wisły. Chciwość jednak zgubiła grabieżców – zbyt obciążone łupami łodzie zatonęły.

Detale architektoniczne budowli odnalazła dopiero w XXI wieku grupa poszukiwaczy z Hubertem Kowalskim, Justyną Jasiewicz i Marcinem Jamkowskim na czele. Zostały one przekazane Muzeum Historii Polski, które zaplanowało rekonstrukcję majestatycznej klatki schodowej na powstającej właśnie wystawie stałej Muzeum. Jednak część fragmentów Villi Regii będzie można „przedpremierowo” zobaczyć od 12 kwietnia do 2 czerwca w Holu głównym MHP.
powiększ
Widok Warszawy z 1656 roku
Erik Jönsson Dahlberg

Polecane Wydarzenia

1/4
Zobacz wszystkie Wydarzenia

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały