Części z samochodu Hyundai i30 zniszczonego podczas oblężenia Mariupola wiosną 2022 roku
Informacje podstawowe
rok produkcji: 2011
materiał: metal, farba, tworzywo sztuczne, guma, szkło
technika: odlew, cięcie, gięcie, malowanie
numer inwentarza: MHP-RT 432/1-4
materiał: metal, farba, tworzywo sztuczne, guma, szkło
technika: odlew, cięcie, gięcie, malowanie
numer inwentarza: MHP-RT 432/1-4
Tylna klapa, dwie tylne lampy i tablica rejestracyjna samochodu Hyundai i30, zniszczonego podczas oblężenia Mariupola przez wojska rosyjskie
Tylna klapa samochodu Hyundai i30, należącego do lekarza z Mariupola, świadectwo losów mieszkańców miasta zniszczonego w wyniku działań wojennych. Samochód został uszkodzony podczas oblężenia wiosną 2022 roku, kiedy obok garażu wybuchł pocisk wystrzelony z wyrzutni Grad. Właściciel pojazdu po dokonaniu prowizorycznych napraw postanowił zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, a następnie uciec wraz z żoną i teściem do Polski. Kilkudniowa podróż wiodła przez separatystyczny Donieck, Rosję i kraje bałtyckie. Po przejechaniu około trzech tysięcy kilometrów uchodźcy dotarli do Warszawy. Zaparkowany na Grochowie samochód z widocznymi śladami ostrzału i zaklejoną rozbitą szybą przyciągał uwagę przechodniów i wzbudził sensację w mediach społecznościowych. Dzięki życzliwości kilku firm, które zaproponowały pomoc, hyundai został naprawiony, a uszkodzone części trafiły do zbiorów Muzeum Historii Polski.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].