Rzeźba „Miejsce urodzenia”
autor: Krzysztof M. Bednarski (ur. 1953)
czas powstania: 1982
materiał: marmur carrara, klin żeliwny, drewno (podkłady kolejowe), metal
technika: rzeźbienie, kucie, toczenie
wymiary: 120 x 68 cm
numer inwentarza: MHP-SzR 12/1-7
Dar Marguerite i Etienne Liege z Poitiers, Francja
czas powstania: 1982
materiał: marmur carrara, klin żeliwny, drewno (podkłady kolejowe), metal
technika: rzeźbienie, kucie, toczenie
wymiary: 120 x 68 cm
numer inwentarza: MHP-SzR 12/1-7
Dar Marguerite i Etienne Liege z Poitiers, Francja
„Miejsce urodzenia” wpisuje się w cykl monumentalnych rzeźb Krzysztofa Bednarskiego z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Artysta komentował ówczesną rzeczywistość poprzez odwołanie do czytelnych gestów i tworzenie silnie oddziałujących na emocje znaków. Najbardziej znaną pracą z tego okresu jest „Victoria-Victoria”, również znajdująca się w zbiorach Muzeum Historii Polski. Wykonane rok wcześniej „Miejsce urodzenia” nawiązuje do motywu dłoni Chrystusa przybitej do krzyża. W dziele Bednarskiego nie ma jednak metafizycznej warstwy związanej ze zmartwychwstaniem i odkupieniem. Potężny metalowy ćwiek nieodwracalnie przytwierdza dłoń prostego człowieka do podkładów kolejowych. Zaciśnięte w bólu palce kierują kompozycję rzeźby ku środkowi, pokazując, że cierpienie jest związane z konkretnym miejscem i czasem. Za „Miejsce urodzenia” Bednarski otrzymał jedną z czterech głównych nagród na międzynarodowym sympozjum rzeźby w Carrarze.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].