Rzeźba Victoria-Victoria
Informacje podstawowe
autor: Krzysztof Bednarski (ur. 1953)
czas powstania: replika z 2006 r. rzeźby wykonanej w 1983 r.
materiał: marmur karraryjski, stal
wymiary: 132 x 75 x 68 cm
typ obiektu: rzeźba
numer inwentarza: nr inw. MHP-SzR 13/1-3
czas powstania: replika z 2006 r. rzeźby wykonanej w 1983 r.
materiał: marmur karraryjski, stal
wymiary: 132 x 75 x 68 cm
typ obiektu: rzeźba
numer inwentarza: nr inw. MHP-SzR 13/1-3
Rzeźba Victoria-Victoria
Prezentowana rzeźba „Victoria-Victoria” jest autorską repliką dzieła stworzonego przez Krzysztofa Bednarskiego w czerwcu 1983 roku. Poprzez czytelne odwołanie do gestu zwycięstwa manifestującego społeczny opór wobec komunistycznej władzy bywa uznawana przede wszystkim za komentarz do rzeczywistości stanu wojennego. Jego wprowadzenie zdusiło entuzjazm początku lat osiemdziesiątych związany z działalnością Solidarności. Dzieło Bednarskiego wykracza jednak poza taką interpretację. Artysta myślał o nim już wcześniej, a później kilkakrotnie powtarzał ten motyw, prowadząc grę ze znaczeniem symbolicznym rzeźby i jej aktualnym kontekstem, pytając o sens dzieła i zaprzeczając sensom nadanym już przez krytykę czy samego siebie. Cel tych zabiegów opisał w jednym z wywiadów: „Ważne jest, żeby sztuka prowokowała do myślenia, niepokoiła, ale nie była li tylko dziełem zaangażowanym”.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie tel. +48 (22) 211 90 32, +48 (22) 211 90 48, bądź pod adresem mailowym e-mailowo [email protected].