Koleba - wagonik służący do wywozu gruzu z terenów Warszawy po II wojnie
Informacje podstawowe
Wagonik wąskotorowy, tzw. koleba, służący do wywozu gruzu z terenów getta warszawskiego bądź odgruzowywania Warszawy po II wojnie
miejsce powstania: Niemcy (?)
czas powstania: 1920–1940
materiał: metal
technika: odlew, gięcie, kucie, frezowanie
wymiary: 125 x 148 x 187 cm; rozstaw osi 600 mm
numer inwentarza: MHP-RT 120
Przekaz Stołecznego Konserwatora Zabytków
miejsce powstania: Niemcy (?)
czas powstania: 1920–1940
materiał: metal
technika: odlew, gięcie, kucie, frezowanie
wymiary: 125 x 148 x 187 cm; rozstaw osi 600 mm
numer inwentarza: MHP-RT 120
Przekaz Stołecznego Konserwatora Zabytków
Po II wojnie światowej w Warszawie miało się znajdować od 20 do 30 milionów metrów sześciennych gruzu. W celu jego wywozu budowano linie kolejki wąskotorowej. Pierwsze tory położyli Niemcy już wiosną 1943 roku, usuwający ślady po zburzonym przez siebie getcie. Kolejka biegła od placu Muranowskiego Konwiktorską w stronę Fortu Legionów, do Wisły i następnie w kierunku Cytadeli i Kępy Potockiej, gdzie nad brzegiem rzeki wyrzucano gruz. Była wykorzystywana również po opuszczeniu Warszawy przez Niemców, a linię wydłużono do Starego Miasta. Funkcjonowała co najmniej do połowy 1946 roku. Latem 2015 roku, gdy poziom Wisły rekordowo się obniżył, przy brzegu niedaleko Cytadeli odnaleziono wagonik kolejki gruzowej (tzw. wywrotkę lub kolebę). Ten cenny obiekt, materialne świadectwo tragicznej historii Warszawy, został przekazany Muzeum Historii Polski i stanie się ważnym elementem wystawy stałej.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].