Maszyna do pisania IBM Selectric III
Informacje podstawowe
produkcja: International Business Machines Corporation (IBM)
czas powstania: 1980–1986
wymiary: 20,7 x 56,8 x 38,5 cm
numer inwentarza: MHP-RT 50
Dar Eugeniusza Smolara
czas powstania: 1980–1986
wymiary: 20,7 x 56,8 x 38,5 cm
numer inwentarza: MHP-RT 50
Dar Eugeniusza Smolara
Maszyna do pisania IBM Selectric III, przekazana przez Eugeniusza Smolara „Tygodnikowi Mazowsze”
Niezależny ruch wydawniczy w Polsce Ludowej wspierała emigracja. Szczególną rolę odegrało środowisko skupione wokół kwartalnika „Aneks”, prowadzonego przez Eugeniusza i Ninę Smolarów oraz Aleksandra Smolara i Irenę Grosfeld-Smolar, którzy wyjechali z Polski podczas antysemickiej kampanii rozpętanej przez władze w czasie studenckich buntów z marca 1968 roku. Wsparcie intelektualne było uzupełniane materialnym – do Polski wysyłano pieniądze i sprzęt drukarski. Jak wspomina Eugeniusz Smolar, osobiście zaangażowany w tę działalność, szczególną formą pomocy dla polskiego drugiego obiegu było kupowanie w Londynie maszyn do pisania IBM. Egzemplarz ze zbiorów Muzeum Historii Polski, podarowany przez Smolara, trafił do najpopularniejszego z niezależnych pism – „Tygodnika Mazowsze”. Znaczenie tego periodyku wynikało nie tylko z jakości dziennikarstwa i dużego nakładu, ale też z tego, że „Tygodnik” był uznawany za organ władz podziemnej Solidarności, publikowano w nim oficjalne dokumenty związkowe.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].