online
Ogrody zdrowia - pierwsze polskie zielniki drukowane
Wystawa poświęcona jest historii herbariów wydanych w Polsce – od poematu o właściwościach leczniczych Aemiliusa Macera z 1532 roku po różne edycje popularnego w całej Europie tzw. ogrodu zdrowia (hortus sanitatis) w wykonaniu Stefana Falimirza, Hieronima Spiczyńskiego i Marcina Siennika.
Najważniejsze informacje
01. Gdzie?
Google Arts & Culture
02. Kurator wystawy
Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Katarzyna Krzak-Weiss, Tomasz Kandziora
W kręgu drzeworytniczych ilustracji
O ziołach i mocy ich zilustrowane zostało w sumie ponad 550 rycinami, spośród których część wykorzystana została wcześniej do ozdobienia dzieła Macera, a część użyta w innych drukach Unglera. Zdecydowana większość prac zamówiona została jednak specjalnie do tego dzieła. Jakość wykonania drzeworytów zdobiących druk Floriana Unglera pozwala sądzić, że powstały w jednym z lokalnych warsztatów, ale w oparciu o zagraniczne wzorce, które poddane zostały modyfikacjom polegającym na uproszczeniu lub zwierciadlanym odbiciu oryginalnych kompozycji.
Kolejne edycje Unglerowskiego kompendium
Wykorzystując popularność wydanego przez Floriana Ogrodu zdrowia, kilka lat po śmierci męża wdowa po nim – Helena – opublikowała przeróbkę dzieła, nadając jej tytuł: O ziołach tutecznych i zamorskich.