Pas kontuszowy lity, czterostronny
autor: manufaktura Paschalisa Jakubowicza
miejsce powstania: Warszawa (?), Lipkow, (?)
czas powstania: 1788–1790
materiał: przędza jedwabna, nić z oplotem metalowym
technika: taqueté façonné
wymiary: 408 x 37 cm, dł. frędzli 9 cm
numer inwentarza: MHP-RTK 202
miejsce powstania: Warszawa (?), Lipkow, (?)
czas powstania: 1788–1790
materiał: przędza jedwabna, nić z oplotem metalowym
technika: taqueté façonné
wymiary: 408 x 37 cm, dł. frędzli 9 cm
numer inwentarza: MHP-RTK 202
Prezentowany pas kontuszowy składa się z głów ozdobionych motywem wielobarwnych krzaczków różnogatunkowych kwiatów z doszytą frędzlą, części środkowej, czyli wciąża, dzielonego w poprzeczne pólka, oraz dekoracyjnego obrzeża zwanego szlaczkiem. W narożnikach każdej z głów posiada sygnaturę Pascha/lis, co wskazuje, że powstał w persjarni, czyli manufakturze pasów kontuszowych, Jakuba Paschalisa Jakubowicza, polskiego kupca, przedsiębiorcy i działacza mieszczańskiego pochodzenia ormiańskiego, nobilitowanego w 1791 roku. Od początku lat siedemdziesiątych XVIII wieku prowadził on w Warszawie sklep z towarami orientalnymi. Przed 1787 rokiem pasy kontuszowe dla warszawskiego sklepu Jakuba Paschalisa wyrabiano w Krakowie i we Francji według przesłanych z Polski wzorów, jednak niezadowolony z jakości tych wyrobów Paschalis ostatecznie zerwał tę współpracę. Finalnie poprzestał na własnych wyrobach – w latach 1788–1794 działały dwie persjarnie Paschalisa, w Warszawie i Lipkowie.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].