Tematy lekcji
KolekcJA, eksponaTY i wystaWY
Podczas zajęć zastanowimy się, dlaczego i w jaki sposób powstają muzea. Jaką pełnią rolę? Poszukamy też eksponatów muzealnych i odpowiemy na pytanie, co może stać się obiektem muzealnym. Sprawdzimy też, kto pracuje w muzeum i jakie są obowiązki tych osób.
… A w części plastycznej zajęć uczestnicy zaprojektują własne muzeum!
Co historyk ma wspólnego z detektywem?
Skąd czerpiemy wiedzę o przeszłości? Czy historyk czasem rozwiązuje zagadki? Co mu w tym pomaga? Z pomocą przedmiotów zgromadzonym w starej skrzyni uczestnicy zajęć odtworzą biografię tajemniczej postaci. W trakcie warsztatów uczniowie poznają pojęcie źródła historycznego, stworzą oś czasu i kształtują umiejętność układania wydarzeń w porządku chronologicznym.
Kapral Wojtek
Czy niedźwiedź może zostać żołnierzem? Ależ tak! Zapraszamy na warsztaty, podczas których uczniowie poznają historię niezwykłej przyjaźni niedźwiedzia Wojtka i żołnierzy z Armii Andersa. W czasie spotkania prześledzimy trasę, jaką przebył Wojtek wraz z II Korpusem Polskim, i opowiemy o przygodach tego niezwykłego zwierzęcia. W czasie zajęć wykorzystamy fragmenty książki Łukasza Wierzbickiego „ Dziadek i niedźwiadek” oraz materiały źródłowe (fotografie i mapy). Na koniec spotkania uczniowie wykonają odznakę oddziału, w którym służył kapral Wojtek.
Gra o tron
Czy Polska miała kiedyś króla? A może królową?
Zapraszamy na warsztaty, podczas których uczniowie poznają podstawowe pojęcia związane z monarchią i rządami królów w dawnej Polsce. Dowiedzą się, kto mógł zostać królem i zastanowią nad tym, czy monarcha mógł robić wszystko, co chciał. W trakcie zajęć wykorzystamy grę karcianą Muzeum Historii Polski „Poczet królów i książąt polskich”, która jest punktem wyjścia do rozmowy o tym, jakie ślady rządów królewskich odnajdujemy w dzisiejszej Polsce.
Niepodległa!
Czym jest niepodległość? W czasie warsztatów edukatorzy rozmawiają z uczniami o znaczeniu tego pojęcia. W odwołaniu do historii Polski zastanawiają się wspólnie nad tym, kiedy można niepodległość stracić. Podczas zajęć uczniowie w przystępny sposób poznają podstawowe fakty dotyczące zaborów, polskiej drogi do niepodległości, a także bohaterów tamtych wydarzeń.