Pamięć i odpowiedzialność. Dziedzictwo Jana Karskiego
czas czytania:
Książka stanowi zbiór oryginalnych artykułów oraz wypowiedzi uczestników konferencji „Jan Karski – pamięć i odpowiedzialność”, zorganizowanej w Roku Jana Karskiego w listopadzie 2014 r. w Warszawie przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego i Muzeum Historii Polski. Konferencja i książka zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O czym jest książka?
Stulecie urodzin Jana Karskiego uczciliśmy w 2014 roku konferencją, która skoncentrowała się na dwóch głównych tematach: pamięci i odpowiedzialności. Jan Karski był i świadkiem, i nosicielem pamięci o zbrodni Zagłady dokonanej na ziemiach polskich przez niemieckich okupantów. Do końca życia, przepełniony rozpaczą, nosił w sobie przekonanie, że zawiódł, Jako człowiek, chrześcijanin i Polak czuł się współodpowiedzialny za to, że pomoc nie nadeszła, To właśnie poczucie odpowiedzialności i niezwykła empatia są sednem misji Karskiego i jego dziedzictwa. Nie ma jednej pamięci dla wszystkich, Pamięć jednostek różni się często od pamięci małych i większych społeczności, a także od pamięci narodów, Pamięci charakteryzują napięcia, sprzeczności, konkurencyjność.
Unia Europejska powstała dla zapobieżenia kolejnej europejskiej wojnie domowej, dla realizacji hasła “Nigdy więcej” - wojen, czystek etnicznych, masowych zbrodni, Integracja prawa oraz instytucji przyniosły ogromny postęp, Jednak nawet owe wspólne ramy nie są w stanie niekiedy zapobiec wrogości, próbom usuwania poza obręb własnej społeczności i wspólnej historii, a niekiedy i przemocy wobec odmiennych grup etnicznych czy religijnych, Często też pamięć bywa instrumentalizowana, nadużywana, traktowana jako oręż przeciwko Innemu.
Od zakończenia II wojny światowej liczne środowiska, Żydzi i chrześcijanie, przywódcy religijni i filozofowie, Europejczycy na zachodzie i na wschodzie naszego kontynentu, w rozmaity sposób podejmowali problem Zagłady oraz antysemityzmu czy, szerzej, ksenofobii, rasizmu i ich konsekwencji, Taka debata toczy się i w Polsce, szczególnie po 1989 roku.
Młode pokolenia, nieobarczone pamięcią własną czy poczuciem odpowiedzialności za horrory przeszłości, kierując się poczuciem odpowiedzialności, stają w obliczu starych pytań i zadają nowe, Starają się na własny rachunek udzielić na nie odpowiedzi oraz wyciągnąć wnioski do dalszych przemyśleń bądź działań, Ich wysiłki są bezcenne dla tego, co uznajemy za dziedzictwo Jana Karskiego, nie tylko w kontekście stosunków polsko-żydowskich czy chrześcijańsko-żydowskich, tak bardzo leżących mu na sercu i ważnych w wymiarze uniwersalnym, ale ze względu na Polskę i Polaków, na przyszłość naszej kultury. Ten tom zdaje relację z przebiegu polsko-polskiej debaty w Roku Jana Karskiego nad stanem pamięci o przyszłość i troski o naszą wspólną przyszłość.
Dane techniczne:
Wydawca: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego w koedycji z Wydawnictwem Naukowym Semper
Liczba stron: 298
Rok wydania: 2015
Typ okładki: miękka
Wymiary: 23,5 x 16,5