Spektakl dźwiękowy „Kościuszko na Martynice” w Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
spektakl
młodzież
seniorzy
dorośli

Spektakl dźwiękowy
„Kościuszko na Martynice”
w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – spektakl „Kościuszko na Martynice” autorstwa Aleksandry Szypowskiej. To poetycka opowieść o mniej znanym, ale niezwykle barwnym epizodzie z życia Tadeusza Kościuszki – jego podróży na Martynikę w drodze do Ameryki, u progu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Podróży, która – jak to bywa w żywotach wielkich bohaterów – nie obyła się bez dramatycznych zwrotów i katastrof.

O autorce

Za scenariusz, reżyserię i muzykę odpowiada Aleksandra Szypowska – absolwentka Uniwersytetu Cambridge na kierunku Classics. W swojej pracy artystycznej łączy zainteresowania antykiem z nowoczesnymi formami teatralnymi. Zawodowo była związana z sektorem pozarządowym w Palestynie, obecnie współpracuje z Teatrem „Gardzienice”. Jej twórczość wyróżnia się wrażliwością na źródła historyczne i odwagą w szukaniu nowych form wyrazu, co w spektaklu „Kościuszko na Martynice” owocuje świeżym i nieoczywistym spojrzeniem na losy narodowego bohatera.
powiększ
fot. Beata Synkiewicz-Musialska
powiększ
fot. Jarosław Niemczak

O artystach

Na scenie zobaczymy troje aktorów młodego pokolenia, którzy łączą doświadczenie teatralne z talentem do pracy w kameralnych formach artystycznych:

Barbara Garstka – aktorka filmowa i teatralna. Już w czasach szkoły teatralnej debiutowała w Teatrze Starym i Teatrze Słowackiego w Krakowie, a w 2011 roku w plebiscycie publiczności otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki w Teatrze Słowackiego. Występowała na deskach największych scen w Polsce: m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim, Teatrze Dramatycznym, Romie, Kwadracie, Syrenie i Teatrze STU. Kreowała role w musicalach takich jak „Cabaret”,  „Mamma Mia”,  „Rock of Ages”, granych także za granicą. Jest pomysłodawczynią monodramu Najszczęśliwszy dzień, w którym wciela się w Elżbietę Czyżewską (znaną też z serialu Osiecka). Na ekranie współpracowała z czołowymi reżyserami – Krzysztofem Zanussim, Xawerym Żuławskim, Tomaszem Koneckim czy Janem Belclem. Grała m.in. w serialu  „Papiery na szczęście”. Zajmuje się również dubbingiem i grą na skrzypcach. W spektaklu  „Kościuszko na Martynice” wciela się w postacie towarzyszące bohaterowi, nadając opowieści osobisty i emocjonalny wymiar.

Maksymilian Wilkowicki – aktor i performer związany zarówno z teatrami repertuarowymi, jak i alternatywnymi. Absolwent romanistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Debiutował w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” w Muzeum PRL, a później zagrał główne role m.in. w „Tangu” Sławomira Mrożka na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, „Orfeuszu” Teatru Hothaus, „Procesie” Kafki czy „Igraszkach z diabłem”. Występował także w spektaklu „Sobowtór”, podejmującym tematykę schizofrenii. Wspólnie z prof. Krzysztofem Błońskim przygotował spektakle w języku francuskim – adaptacje bestiariusza La Fontaine’a czy poezji Wisławy Szymborskiej. Na scenie łączy doświadczenia teatralne z muzycznymi i tanecznymi, co nadaje jego rolom dynamikę i wyrazistość. W „Kościuszce na Martynice” wciela się w postać Tadeusza Kościuszki, prowadząc widzów przez dramatyczne doświadczenie podróży i osobistych rozterek bohatera.
powiększ
for. Beata Synkiewicz-Musialska
powiększ
fot. Piotr Łucjan

Eduardo Frigatti – brazylijski kompozytor, gitarzysta i aktor, od kilku lat związany z polską sceną artystyczną. Autor ponad 150 utworów – m.in. oper „Kruk” i „Wróżbiarka”, symfonii („Treny Kochanowskiego”, „Symfonia Lubelska”), muzyki kameralnej i chóralnej. Jego kompozycje wykonywano w prestiżowych salach i na festiwalach w Brazylii, Polsce, Meksyku czy Włoszech. Laureat wielu nagród i stypendiów, studiował kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest doktorem sztuk muzycznych Uniwersytetu São Paulo, obecnie wykłada na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie i prowadzi zespół Frigatti Ensemble, popularyzujący brazylijską i polską muzykę klasyczną. Na scenie łączy doświadczenie muzyczne z aktorskim, specjalizując się w pracy z głosem i ruchem. Jego obecność w spektaklu podkreśla uniwersalny wymiar biografii Kościuszki – bohatera, którego życie i idee przekraczały granice jednego narodu.

Powiązane Aktualności

1/4

PowiązaneMateriały