Pokaz filmu „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”
oraz dyskusja panelowa
godz.
12:30
Udostępnij
24 kwietnia 2024 o 12:30 w Audytorium Muzeum Historii Polski odbędzie się premierowy pokaz filmu „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” („Remember this. The Lesson of Jan Karski”)
oraz dyskusja panelowa nt. postaci Jana Karskiego w 10. rocznicę Roku Karskiego, 110. rocznicę urodzin słynnego emisariusza oraz 80. rocznicę wydania jego książki „Tajne państwo”.
Film o Janie Karskim, kurierze Podziemnego Państwa Polskiego podczas II wojny światowej oparty jest na wystawianym wcześniej monodramie Remember This: The Lesson of Jan Karski (pod polskim tytułem Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego) wystawianym w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku, Berkley. Staraniem Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation spektakl został pokazany również w czterech miastach w Polsce.
Jana Karskiego zagrał David Strathairn, nominowany do Oscara i Złotych Globów, znany m.in. z filmów Good Night, and Good Luck, Lincoln, Nomadland, czy Dzika rzeka. Jego kreacja w tym przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna. Aktor otrzymał za ten spektakl nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
Po projekcji odbędzie się dyskusja panelowa nt. Jana Karskiego pt. „Świadek − rola i znaczenie we współczesnym świecie”.
Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Historii Polski i Fundację Edukacyjną Jana Karskiego.
Jest to opowieść o losach Jana Karskiego od czasu jego narodzin i dzieciństwa w Łodzi, przez działalność dla polskiego podziemia, współpracę z rządem polskim na uchodźstwie, jego aresztowanie i torturowanie przez Niemców, próbę samobójczą oraz kolejne misje kuriera. Poznamy też treść rozmowy Jana Karskiego ze spotkania z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem D. Rooseveltem i wieloma innymi wielkimi tamtego świata.
Nadrzędnym tematem jest wiara w to, że wszyscy nosimy w sobie siłę i odpowiedzialność za służenie prawdzie. Ta siła tkwi w nas, a nasz obowiązek jest ponadczasowy. Prawda ciągle walczy z destrukcyjnym kłamstwem, niszczycielskimi stereotypami, bezpodstawnymi pogłoskami i próbami pozbawienia prawa do godności i człowieczeństwa.
„Strathairn w filmie mówi do nas słowami jednego z największych polskich bohaterów, świadka II wojny światowej i zagłady, posłańca prawdy z okupowanej Europy do Wolnego Świata. W tym szczególnym momencie, gdy toczy się wojna w Ukrainie, uniwersalne przesłanie Karskiego brzmi szczególnie mocno i odnosi się do każdego z nas” − pisał recenzent monodramu z Washington Post.
Autorzy
Eva Anisko, Amerykanka polskiego pochodzenia i absolwentka uniwersytetu Georgetown, zachwycona spektaklem uznała, że należy go sfilmować i szeroko udostępnić. Anisko zaadoptowała sztukę w formie czarno-białego filmu, który miał swoją premierę w lipcu 2022 r.
Autorami scenariusza są Derek Goldman i Clark Young, reżyserem spektaklu Derek Goldman, a filmu Jeff Hutchens.
Derek Goldman, kierownik Wydziału Sztuk Scenicznych i dyrektor programu Teatru i Studiów Scenicznych na Uniwersytecie Georgetown. Wielokrotnie nagradzany jako reżyser teatralny, dramatopisarz, pracownik naukowy, producent. Jest autorem ponad trzydziestu sztuk i adaptacji teatralnych oraz reżyserem ponad stu przedstawień. Jego spektakle wystawiane były m.in. w Steppenwolf, Lincoln Centre, Shakespeare Theatre Company, Folger i Round House, Chicago Shakespeare Theatre, The Kennedy Centre, Woolly Mammoth, Everyman, Mosaic, Theatre Synetic, Ford`s, Mc Carter, Segal Centre (Montreal) I Olney.
Clark Young, pisarz, scenarzysta i wykładowca na Uniwersytecie Georgetown (aktorstwo, reżyseria). Jego sztuki były produkowane w wielu teatrach w USA i Europie. Spektakl „ Remember this. The lesson of Jan Karski” jest efektem współpracy z Human Rights Watch, Museum of Jewish Heritage, United States Holocaust Memorial Museum, Georgetown University oraz Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation.
Fundacja Edukacyjna
Jana Karskiego
Fundacja prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech dziedzinach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.
„Przyjechałem do ciotki Zofii” to tytuł spektaklu o Janie Karskim, którego pokazy organizuje Muzeum Historii Polski w trzech miastach w Polsce....
Czytaj więcej