koncert symfoniczny "MENDELSSOHN, SZYMANOWSKI, BRAHMS" - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum
koncert
dorośli

Koncert symfoniczny "MENDELSSOHN, SZYMANOWSKI, BRAHMS"

godz. 19:00
Zapraszamy na uroczysty koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, który odbędzie się w Audytorium Muzeum Historii Polski w sobotę 9 marca 2024 roku o godzinie 19.00. Koncert będzie kolejną okazją spotkania z dyrygencką sztuką Georga Tchitchinadze - jednego z bardziej lubianych muzyków Gruzji, a także z solistą Krzysztofem Jakowiczem, wybitnym polskim skrzypkiem, wysoko cenionym przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych.

Dyrygent George Tchitchinadze

Koncert będzie kolejną okazją spotkania z dyrygencką sztuką Georga Tchitchinadze – to jeden z najbardziej lubianych muzyków Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności, smak i wyobraźnię, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, przez kolejne dekady dał się poznać jako wszechstronny artysta, obecny na wielu ważnych scenach i estradach swojego kraju i za granicą. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi. George Tchitchinadze współpracował z wieloma polskimi orkiestrami, a wszystkie jego koncerty w naszym kraju spotykały się z gorącym przyjęciem.
powiększ
Fot. Gela Megrelidze
powiększ
Fot. Archiwum Artysty

Solista Krzysztof Jakowicz

Wybitny polski skrzypek, wysoko ceniony przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Krzysztof Jakowicz wykonywał je również pod batutą kompozytora w ważnych centrach muzycznych świata. Koncertował ze słynnymi orkiestrami z całego świata, m.in. z English Chamber Orchestra, Israel Philharmonic, Wiener Symphoniker, Orquesta Nacional de España, WDR Sinfonieorchester Köln, Orchestre National de France. W ciągu wielu lat swojej kariery współpracował z wybitnymi artystami różnych generacji, takimi jak Riccardo Chailly, Jerzy Semkow, Pinchas Steinberg, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Bronisław Gimpel, Władysław Szpilman, Krystyna Borucińska, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik, Tsuyoshi Tsutsumi, Daniel Olbrychski i wielu innych.
Artysta gra na instrumencie włoskim, podarowanym mu przez jego mistrza prof. Tadeusza Wrońskiego.

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS
IM. JERZEGO SEMKOWA

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Utworzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy rozporządzenia z 1 października 2007 roku, jest państwową instytucją kultury. Głównym jej celem jest stworzenie młodym muzykom szansy na debiut orkiestrowy i przygotowanie ich do pracy w podobnych zespołach zawodowych. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci akademii muzycznych, którzy nie ukończyli 30 lat.
powiększ
Fot. MHP M. Cioch

Polecane Wydarzenia

1/4
Zobacz wszystkie Wydarzenia