Filmowy weekend. Tadeusz Kościuszko - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum
pokaz filmowy
dorośli

FILMOWY WEEKEND
Tadeusz Kościuszko

-
Zapraszamy do naszego muzealnego kina Cytadela na tematyczne przeglądy filmowe. Jeden weekend każdego miesiąca będzie dedykowany wybranemu wydarzeniu, zjawisku czy postaci historycznej oraz filmom, które o nich opowiadają. Zobaczycie u nas nowe, głośne polskie i zagraniczne produkcje, jak i starsze filmy, czasem niesłusznie zapomniane. Będzie to także okazja, aby spotkać się z ekspertami, twórcami, filmoznawcami i podyskutować o historii a także o tym, jak jest ona pokazywana w kinie. Do zobaczenia!
powiększ
„Kos"
Źródło: materiały promocyjne

24 lutego

Godz. 16.00  Rozmowa o Kościuszce w kinie 

Czy biografia Kościuszki to dobry materiał na film? Dlaczego jeden z najważniejszych Polaków tak rzadko pojawiał się na dużym ekranie? W rozmowie weźmie udział filmoznawczyni Katarzyna Wajda, krytyk filmowy Łukasz Adamski, historyk, prof. Michał Kopczyński a dyskusję poprowadzi filmoznawca Łukasz Jasina.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.


Godz. 17.00
„Kos" (2023), Reż. Paweł Maślona

UWAGA! BILETY NA FILM „KOS" WYPRZEDANE!

„Kos” to skrzyżowanie Tarantino z Wajdą - powiedział  jeden z naszych gości, Łukasz Adamski. Pierwszy od lat polski film biograficzny o Tadeuszu Kościuszce jest próbą konstrukcji 
i dekonstrukcji jego biografii zarazem. Nie trzymając się ściśle historycznej linearności poznajemy atmosferę upadającej Rzeczypospolitej - wynaturzenia szlachty, upadek polityczny, pańszczyznę chłopów i powrót przyszłego naczelnika do Polski.  Scenariusz filmu nawiązuje do popularnego w tej chwili nurtu "ludowej historii Polski".

Bilety w cenie: 15/10 zł

25 lutego

Godz. 16.00 "Kościuszko pod Racławicami" (1938, 92’) Reż. Józef Lejtes 

Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina


>>>BILETY


Pełna uroku, kostiumowa ramotka z Tadeuszem Białoszczyńskim i Elżbietą Barszczewską 
w rolach głównych. Wciąż wrażenie robi batalistyczny rozmach tytułowej bitwy, nawiązujący plastycznie do „Panoramy Racławickiej” Kossaka. W atmosferze optymizmu i jedności naród w 1794 roku rusza do boju przeciwko znienawidzonym Moskalom. Na jego czele staje Tadeusz Kościuszko. Pod Racławicami dochodzi do bitwy z Rosjanami, podczas której wsławia się Bartosz Głowacki. Kościuszko zwraca chłopom wolność...

Bilety w cenie: 15/10 zł
powiększ
Źródło: FINA

Godz. 18.00 „Racławice. 1794” (1979, 72’) Reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka

Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina


>>>BILETY


Jeśli ktoś czuje niedosyt rzetelnej wiedzy historycznej i chciałby zweryfikować, ile historii jest w „Kosie” Pawła Maślony, to „Racławice. 1794” to propozycja dla niego. Jest to najlepszy jak dotąd, dokument o Insurekcji Kościuszkowskiej, będący rzetelną rekonstrukcją wydarzeń, które doprowadziły do racławickiej bitwy. Film został zrealizowany w nurcie fabularyzowanych paradokumentów historycznych i jest wypełniony scenami ukazującymi naczelnika Kościuszkę i jego żołnierzy.

Bilety w cenie: 15/10 zł
powiększ
Źródło: domena publiczna, Wikimedia Commons

Regulamin