Pakiet edukacyjny do filmu „Czerwone maki” - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Pakiet edukacyjny do filmu „Czerwone maki”

Wchodzący w kwietniu 2024 roku na ekrany kin film pt. „Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet edukacyjny, który umożliwia poszerzenie wiedzy oraz ułatwia nauczycielom i edukatorom rozmowę na temat filmu i historycznej tematyki z nim związanej.

PAKIET EDUKACYJNY

powiększ
Fot. Kino Świat


O filmie „Czerwone maki”

Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz która otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. 
Zdjęcia do filmu powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta: Grodno ’39”, „Karbala”, „Generał Nil”) nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii.
W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z „Czerwonych maków” kino pozostawiające niezapomniane emocje.
Dynamiczne i nowocześnie realizowane „Czerwone maki” inspirowane są najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej (np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), „Dunkierka” (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.
powiększ
Fot. Kino Świat

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

Pokaz przedpremierowy w Muzeum

W środę 20 marca w sali kinowo-teatralnej Muzeum Historii Polski odbył się pokaz specjalny filmu „Czerwone maki” dla członków Klubu Nauczyciela działającym przy MHP. Poprzedziło go spotkanie z aktorami, Mateuszem Banasiukiem oraz Magdaleną Żak, występującymi w filmie. Podczas rozmowy publiczność miała okazję dowiedzieć się, jak przebiegała konsultacja historyczna i jak przygotowywano aktorów do ról pod tym względem. W filmie jest wiele trudnych scen. Aktorzy zdradzili, które z nich były najtrudniejsze, wymagały specjalnego przygotowania. Opowiadali również o tym, z jaką odpowiedzialnością łączyło się stworzenie opowieści o zwycięstwie pod Monte Cassino w tym jakże wyczekiwanym filmie historycznym, który zapełnia lukę w opowieści o losach Polaków podczas II wojny światowej.

Muzeum Historii Polski jest patronem edukacyjnym filmu.
powiększ
Fot. MHP/M. Kowalczyk