Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu „Zaczytani w historii”. Tym razem sięgniemy po fascynującą biografię kobiety niezwykłej – Karoliny Lanckorońskiej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Marcina Wilka „Jedyna. Biografia Karoliny Lanckorońskiej”, oparta na wieloletnich badaniach i archiwalnych kwerendach.
Karolina Lanckorońska była arystokratką, historyczką sztuki, kolekcjonerką i mecenasem kultury, a zarazem kobietą o niezwykłej sile charakteru. Jako pierwsza kobieta w Polsce uzyskała habilitację z historii sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Jej życie naznaczyły dramatyczne doświadczenia XX wieku – wojna, działalność konspiracyjna i pobyt w obozie koncentracyjnym – jednak przez wszystkie te wydarzenia prowadziła ją pasja do sztuki oraz głębokie poczucie odpowiedzialności za europejskie dziedzictwo kulturowe.
Podczas spotkania porozmawiamy o losach Karoliny Lanckorońskiej, miejscu kobiet w świecie nauki i kultury oraz o historii Europy widzianej oczami jednej z najbardziej niezwykłych Polek XX wieku. Zapraszamy do wspólnej rozmowy, wymiany refleksji i odkrywania historii zapisanej w biografiach wybitnych postaci.
♦
Kiedy? 25 czerwca, w godz. 12.00-13.30
♦
Gdzie? Biblioteka [poziom 0]
◊ sprawdź dojazd
TUTAJ♦
Cena? wstęp wolny, wejściówki do pobrania na stronie
sklep.muzhp.pl lub w kasie (w godzinach otwarcia Muzeum). Ilość miejsc ograniczona.
>>> POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ♦ Informacja i rezerwacje: tel.: 22 255-76-27 (czynne pn.-pt. 9.00-17.00), e-mail:
[email protected]