Za nami wykład otwarty: Zrozumieć niepojęte. Dramatyczny protest Ryszarda Siwca - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Za nami wykład otwarty:
Zrozumieć niepojęte. Dramatyczny protest Ryszarda Siwca

25 stycznia odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu „Otwórz się na historię!". Dr Łukasz Kamiński opowiedział nam o jednym z najbardziej dramatycznych aktów protestów w epoce PRL-u jakim było samospalenie Ryszarda Siwca.

O wykładzie

Protest Ryszarda Siwca stanowił sprzeciw wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Na wystawie czasowej Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski prezentujemy wyjątkową pamiątkę po Siwcu – rękopis jego testamentu. Ten eksponat stanowił punkt wyjścia wykładu dr. Łukasza Kamińskiego. Wrocławski historyk przedstawił drogę Ryszarda Siwca do wyboru radykalnej formy protestu, inne przypadki samospaleń w bloku wschodnim, a także propozycję interpretacji tych wydarzeń.
powiększ
Brudnopis testamentu Ryszarda Siwca
© fot. MHP
powiększ
Dr Łukasz Kamiński
MHP/ M. Karasek

Dr Łukasz Kamiński jest historykiem specjalizującym się w historii najnowszej. Pełni funkcję Dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W latach 2011–2016 był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Wydał m.in. książki Strajki robotnicze w Polsce w latach 1945–1948, Młodzież w oporze społecznym 1944–1989, Polacy wobec nowej rzeczywistości 1944–1948. Formy pozainstytucjonalnego, żywiołowego oporu społecznego, Wokół praskiej wiosny. Polska i Czechosłowacja w 1968 roku.
Poduszka z Orłem Białym

ZOBACZ NA WYSTAWIE WIELKIE I MAŁE HISTORIE DO 3 MARCA 2024

1/4

Powiązane Aktualności

1/4