Poduszka z Orłem Białym
Informacje podstawowe
pochodzenie: Warszawa (?)
czas powstania: 1915–1918 (?)
materiał: tkanina
technika: szycie
wymiary: 45 x 52 x 11,5 cm
numer inwentarza: MHP-RTK 288
Dar Józefy Kierzkowskiej
czas powstania: 1915–1918 (?)
materiał: tkanina
technika: szycie
wymiary: 45 x 52 x 11,5 cm
numer inwentarza: MHP-RTK 288
Dar Józefy Kierzkowskiej
Pamiątka ostatnich lat I wojny światowej
Poduszka z jedwabnej tkaniny z wizerunkiem Orła Białego należała do kardynała Aleksandra Kakowskiego. Wizerunek jest charakterystyczny dla okresu przed odzyskaniem niepodległości, kiedy proponowano różne warianty godła, wzorowane na dawnych historycznych herbach. Podobne przedstawienia możemy zobaczyć m.in. na patriotycznych naklejkach wydanych z okazji ogłoszenia niepodległości Polski przez Radę Regencyjną w 1917 roku. Tkanina z orłem pierwotnie mogła być częścią sztandaru Rady Regencyjnej (Kakowski był jej członkiem). Poduszka stanowi cenną pamiątkę ostatnich lat I wojny światowej, kiedy w miejscach publicznych Warszawy zaczęły się pojawiać polskie barwy narodowe – świadectwo patriotycznych nastrojów i nadziei na odzyskanie niepodległości. Została przechowana przez rodzinę kardynała Kakowskiego. Józefa Kierzkowska przekazała ją do zbiorów Muzeum Historii Polski, gdzie została poddana pełnej konserwacji.
Nasza kolekcja
Znaczną część obiektów pozyskaliśmy w celu ich udostępnienia na przygotowywanej wystawie stałej. Inne trafią na organizowane przez nas tematyczne wystawy czasowe. Kolekcję powiększamy o najistotniejsze, najciekawsze i najbardziej reprezentatywne dla polskiej historii eksponaty. Są to wytwory tak kultury materialnej, jak i niematerialnej (historia mówiona). Naszą kolekcję charakteryzuje duża różnorodność oraz szeroka rozpiętość chronologiczna od epoki średniowiecza, aż po czasy współczesne. Zbiory zostały podzielone na szereg kategorii: archiwum, falerystykę, kartografię, numizmatykę, weksylia, naturalia, archeologię, rzemiosło oraz sztukę. O historii naszej kolekcji przeczytasz w O Muzeum.
Przekaż pamiątkę
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do Muzeum Historii Polski mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerami 22 211 90 32, 22 211 90 48, bądź mailowo pod adresem [email protected].