Wystawa „Powstali 1863–64” we Wrocławiu - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wystawa „Powstali 1863–64” we Wrocławiu

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 14 do 25 października będzie można oglądać we Wrocławiu. To już ostatnie z kilkunastu miejsc, w których można zobaczyć wystawę w tym roku.

O wystawie

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i  grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W ramach działań edukacyjnych związanych z ekspozycją wystawy, odbyło się także bezpłatne szkolenie dla nauczycieli poświęcone Powstaniu Styczniowemu. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz zobaczyć, jak wykorzystać wystawę do realizacji zajęć w jej przestrzeni.
 
Zapraszamy do odwiedzenia portalu edukacyjnego www.powstanie1863-64.pl.
ludzie oglądający wystawę plenerową powiększ
Wystawa prezentowana w dniach 14-25 października w Centrum Kultury Zajezdnia we Wrocławiu
fot. MHP/ S. Pawlina
zdjęcie wystawy plenerowej nocą powiększ
Wystawa prezentowana w dniach 14-25 października w Centrum Kultury Zajezdnia we Wrocławiu
fot. MHP / S. Pawlina

Projekcje filmów
o Powstaniu Styczniowym

Największym i najbardziej spektakularnym elementem ekspozycji jest rotunda, która w multimedialnej formie ukazuje wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podcast o Powstaniu Styczniowym

Posłuchaj
Podsumowanie zrywu wolnościowego, jakim było Powstanie Styczniowe może przyprawić o zawrót głowy. W trakcie jego trwania stoczono 1200 bitew, w których brało udział 100 tysięcy powstańców.
  • Jakie były przyczyn jego wybuchu?
  • Kto stanął na jego czele i dlaczego dzisiaj nie wspominamy najlepiej jego pierwszego dyktatora - Ludwika Mierosławskiego?
  • Jak na to wszystko zareagowało Imperium Rosyjskie i car Aleksander II?
  • A przede wszystkim, czy Powstanie miało szanse na powodzenie?
Przybliżmy sylwetki kilku kluczowych dla Powstania Styczniowego postaci: Romualda Traugutta, Konstantego Romanowa, a także budzącego grozę Michaiła Wileńskiego. Kim byli i jaki mieli wpływ na wydarzenia z lat 1863 - 1864? O tym wszystkim w podcaście z serii „1000 lat. Prześwietlenie” opowie Łukasz Starowieyski. Jego gościem jest dr Adam Buława z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
zdjęcie powstańców z okresu Powstania Styczniowego powiększ
Podcast: Narodowa ofiara. Powstanie Styczniowe. Zaprasza Łukasz Starowieyski

Obejrzyj zapowiedź

Pasjonujące opowieści oparte o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne i dokumenty.

Powiązane Aktualności

1/4

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały