Edukacyjna wystawa „Powstali 1863–64” w Brzegu - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wystawa „Powstali 1863–64” w Brzegu

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 15 do 20 września będzie można oglądać w Brzegu.

O wystawie:

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i  grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu edukacyjnego www.powstanie1863-64.pl.
powiększ
Multimedialna wystawa plenerowa „Powstali 1863-64” na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu, przygotowana przez Muzeum Historii Polski
MHP/ S. Pawlina
powiększ
Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, przygotowana przez Muzeum Historii Polski na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu.
MHP/ S. Pawlina

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”

Zapraszamy na wernisaż wystawy 15 września o godzinie 12.00 na Plac Polonii Amerykańskiej w Brzegu.

 

Termin: Wystawa czynna codziennie w dniach 15 – 20 września 2023 r. w godz. 10.00-18.00,

Miejsce: Plac Polonii Amerykańskiej w Brzegu,

Wstęp wolny!
powiększ
Wystawa „Powstali 1863-64”, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, została zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
MHP/ S. Pawlina