Edukacyjna wystawa „Powstali 1863–64” w Lublinie - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wystawa „Powstali 1863–64” w Lublinie

Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą do 10 września można oglądać w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących.
ludzie oglądający wystawę plenerową powiększ
Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego jest prezentowana na Placu Litewskim w Lublinie.
fot. MHP / A. Paszko

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego jest prezentowana na Placu Litewskim w Lublinie. 31 sierpnia odbył się uroczysty wernisaż, w którym uczestniczyli m.in. Dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie - Marcin Gapski, kurator wystawy Wojciech Kalwat oraz Radny Powiatu Lubelskiego Zdzisław Niedbała.

Wystawa będzie czynna codziennie w dniach 31 sierpnia – 10 września 2023 r. w godz. 10.00-18.00, plac Litewski 3 w Lublinie, wstęp wolny.

O czym jest wystawa

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

Zapraszamy do odwiedzenia portalu edukacyjnego www.powstanie1863-64.pl.
plakat wystawy, zdjęcie powstańców styczniowych, tytuł wystawy, dni otwarcia powiększ
Powstali 1863-64, Plac Litewski w Lublinie od 31.08 do 10.09.2023

Powiązane Aktualności

1/4

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały