Wystawa Powstali 1863-64 w Tykocinie - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Wystawa Powstali 1863-64 zawitała do Tykocina!

Zdjęcie z wernisażu wystawy. Zwiedzający w tle.
Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64” zorganizowana z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Ekspozycję będzie można obejrzeć do 9 lipca na Placu Czarnieckiego w Tykocinie, podczas Festiwalu „Kresy i Bezkresy”. W uroczystym wernisażu uczestniczyli m.in. wiceburmistrz Tykocina Robert Sidorski, dyrektor MHP Robert Kostro oraz dyrektor programowy Festiwalu „Kresy i Bezkresy” Jakub Moroz.
Zbliżenie na detal wystawy. Zdjęcie powstańca styczniowego. powiększ
Detal wystawy.
Fot. MHP/ E. Lichocka

Opowieść pełna pasji

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne. 

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Wystawa „Powstali 1863-64”  będzie otwarta dla publiczności w dniach  30 czerwca – 9 lipca 2023 r., codziennie w godz. 10.00-18.00. Miejsce: Plac Czarnieckiego w Tykocinie, wstęp wolny.

Czy dziedzictwo
unii polsko-litewskiej
jest dziś żywe?

W sobotę, 1 lipca o godz. 11.00 w ramach Festiwalu „Kresy i Bezkresy” odbędzie się debata przygotowana przez Muzeum Historii Polski.

Czy dziedzictwo unii polsko-litewskiej jest dziś żywe? Na to pytanie odpowiedzą – prof. Richard Butterwick-Pawlikowski (Główny Historyk MHP), prof. Alvydas Nikžentaitis (członek Rady MHP) oraz prof. Michał Kopczyński (historyk MHP) podczas debaty „Życie po życiu dawnej Rzeczpospolitej?”

Festiwal „Kresy i Bezkresy” to interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne skoncentrowane na przypominaniu dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej. Obecna edycja festiwalu, poświęcona Wileńszczyźnie, potrwa do 9 lipca.
Tykocin, widok na kościół od strony rzeki powiększ
Tykocin
domena publiczna

Powiązane Wystawy

1/4