Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego
będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu Rzeszów w Rzeszowie.
Ekspozycja w polskiej, angielskiej i litewskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.
Wystawie, w dniach 11-12 czerwca, będą towarzyszyć szkolenia dla nauczycieli i edukatorów oraz działania edukacyjne z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, w której uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia kolarzy historycznych, czy udziału w quizach o Powstaniu Styczniowym.
Plac przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu Rzeszów,
wstęp wolny.Wystawa czynna w dniach 7 czerwca – 7 lipca 2024 r. w godzinach 10:00 – 18:00Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie
www.powstanie1863-64.plWspółorganizatorzy prezentacji wystawy w Rzeszowie: Muzeum Historii Polski oraz Urząd Miasta Rzeszów, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk
Projekt graficzny: Marta Maria Madej
Organizator: Muzeum Historii Polski
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Rzeszów, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat honorowy: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Darczyńca: Bank Pekao S.A
Wystawa dofinansowana ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.