Plenerowa wystawa zorganizowana została z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, które – jak podkreśliła w swoim przemówieniu Anna Piekarska, zastępca dyrektora Muzeum Historii Polski ds. Edukacji i Komunikacji – „było ostatnim wspólnym politycznym wystąpieniem narodów Rzeczypospolitej. Ważnym ośrodkiem aktywności powstańczej stało się Wilno i ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego”.
O czym jest wystawa?
Ekspozycja w litewskiej, polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.
Warsztaty edukacyjne
Otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty dla uczniów szkół licealnych, podczas których uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę i uzupełnić karty pracy w jej przestrzeni oraz wziąć udział w przygotowanych aktywnościach edukacyjnych.
Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie
www.powstanie1863-64.pl
Termin i miejsce
WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”, czynna w dniach 24 maja – 2 czerwca 2024 r. w godzinach pracy Muzeum:
wtorek-niedziela: 10:00-17:00
środa: 10:00-19:00
w poniedziałki Muzeum jest nieczynne
Dziedziniec Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego w Kownie, ul. K. Donelaičio 64, Kowno. Wstęp wolny
Twórcy i organizatorzy
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk
Projekt graficzny: Marta Maria Madej
Organizator: Muzeum Historii Polski.
Współorganizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Bank Pekao S.A.
Patroni medialni: TVP Wilno, Kurier Wileński, Magazyn „Kurier Wileński”, Radio „Znad Wilii”, Kauno diena, Lietuvos muzieju asociacija, KA, Regionu naujienos, Kas vyksta Kaune, AIDAI, Bernardinai, Etaplius