Rozdzieranie Żelaznej Kurtyny. Gesty wolności i pojednania. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Rozdzieranie Żelaznej Kurtyny
Gesty wolności i pojednania

Obrady Okrągłego Stołu w Polsce
Zakończenie II wojny światowej w 1945 r. nie wszystkim krajom Europy przyniosło wolność i suwerenność. Niemal pół kontynentu znalazło się pod kontrolą ZSRR, w tym Polska i wschodnie Niemcy. Rozpoczęła się zimna wojna bloku sowieckiego z demokratycznym Zachodem.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Dorota Szkodzińska

Protesty

Po tajnym referacie Nikity Chruszczowa z lutego 1956 r. po wschodniej stronie żelaznej kurtyny zawrzało. Czerwcowe powstanie poznańskich robotników przyspieszyło w Polsce proces zmian, który prowadził do kulminacji w październiku i wyboru uwolnionego z więzienia Władysława Gomułki na I sekretarza PZPR. Inspirowani przez wydarzenia w Warszawie studenci politechniki w Budapeszcie zorganizowali manifestację pod pomnikiem Józefa Bema, co stało się zarzewiem powstania węgierskiego. Do Budapesztu wkroczyła armia radziecka i jej czołgi krwawo stłumiły węgierską rewolucję.
 
Wiec poparcia dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki. powiększ
Październik 1956. Wiec poparcia dla zapowiadającego odnowę I sekretarza PZPR Władysława Gomułki.
PAP/CAF-Jerzy Baranowski
Kanclerz RFN Willy Brandt uklęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. powiększ
7 grudnia 1970 r. kanclerz RFN Willy Brandt uklęknął pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
PAP/DPA

Delegacja RFN w Polsce

Podczas pierwszej wizyty kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta w powojennej Polsce w grudniu 1970 r. doszło do podpisania układu o podstawach normalizacji stosunków między Polską a RFN. Uklęknięcie Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta uznane zostało za publiczne wyznanie winy Niemiec za II wojnę światową. Nie było planowane, niemiecka delegacja była zaskoczona gestem kanclerza. Gdy żona Rut zapytała potem, jak do tego doszło, odpowiedział: „Przecież coś trzeba było zrobić...”.

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały