Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka

Lech Wałęsa, przywódca strajku gdańskich stoczniowców, stojąc na wózku, przemawia do sympatyków strajku zebranych pod bramą nr 1 Stoczni Gdańskiej
Wystawa „Polska droga do wolności...” to fotoreporterski obraz kolejnych przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, a następnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Unikatowe zdjęcia Erazma Ciołka – opozycjonisty, który dekadę życia poświęcił w dużej mierze „Solidarności” – pokazują drogę społeczeństwa polskiego do wyborów 4 czerwca 1989 r., a także najważniejsze wydarzenia od pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r., aż po zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na Prezydenta RP w grudniu 1990 r.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Jerzy Morawski, Dorota Szkodzińska

Manifestacje

Sprzeciw społeczny wobec stanu wojennego i reżimu komunistycznego manifestował się przy każdej możliwej okazji. Jedną z największych manifestacji była obecność tysięcy ludzi na pogrzebie Grzegorza Przemyka, licealisty pobitego śmiertelnie przez milicję. Msze św. często były okazją do manifestacji opozycyjnych. Kościół katolicki był jednym z głównych ośrodków wspierających opozycję i umożliwiających jej spotkania. Wielu księży spotykały szykany i pogróżki ze strony Służby Bezpieczeństwa. Jerzy Popiełuszko, powszechnie ceniony i słuchany przez rzesze Polaków kapelan Solidarności, został w 1984 r. uprowadzony przez Służbę Bezpieczeństwa i zamordowany.
Pogrzeb Grzegorza Przemyka, warszawskiego maturzysty śmiertelnie pobitego przez milicję. powiększ
Pogrzeb Grzegorza Przemyka
Erazm Ciołek
Pierwsze posiedzenie Komitetu Obywatelskiego w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Żytniej w Warszawie. powiększ
Pierwsze posiedzenie Komitetu Obywatelskiego
Erazm Ciołek

Komitet obywatelski

Pieriestrojka w Związku Sowieckim, pogłębiająca się stagnacja gospodarcza Polski i fala strajków w 1988 r. oraz nieugięta postawa opozycji demokratycznej zmusiły w końcu władzę do podjęcia rozmów z Solidarnością. Do negocjacji z władzą opozycja przygotowywała się w ramach Komitetu Obywatelskiego, w skład którego weszło wielu działaczy Solidarności i wieloletnich opozycjonistów.

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały