Fotorelacja z Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski
Udostępnij
W ostatni weekend września na warszawskiej Cytadeli odbył się Festiwal Otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski. Pierwsi zwiedzający, którzy odwiedzili nową siedzibę Muzeum, mieli okazję wziąć udział w bogatym programie wydarzeń - przedpremierowym nocnym zwiedzaniu budynku, debacie, koncertach, warsztatach, spektaklach, rodzinnej grze terenowej z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pokazach filmowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także taras widokowy na dachu budynku z niezwykłą panoramą Warszawy oraz oprowadzanie po wystawie czasowej pt. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.
Wystawę czasową przygotowaną na otwarcie siedziby muzeum „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” można oglądać do marca 2024 roku. Prezentuje ona kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów z kolekcji Muzeum, stanowiąc panoramę ponad 1000 lat historii państwa i narodu, a także opowieść o pozyskiwaniu cennych obiektów muzealnych.
Na zakończenie Festiwalu Otwarcia odbył się koncert sanah pt. „sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”. Artystka zaprezentowała interpretacje wierszy swoich ulubionych poetów oraz nowe aranżacje największych przebojów, spinając klamrą pierwsze dni funkcjonowania gmachu Muzeum na warszawskiej Cytadeli.
Koncert pt. „sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”
Uroczysta inauguracja gmachu z udziałem władz państwowych odbyła się 28 września. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro, a także zaproszeni goście i przedstawiciele mediów. W nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski gościliśmy także naszych Darczyńców i Przyjaciół muzeum. Po raz pierwszy mogliśmy zaprosić do siebie tych, którzy nas wspierają od wielu lat wzbogacając naszą kolekcję.
Pierwszym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się w nowoczesnej sali audytoryjnej był koncert z nadzwyczajnym wykonaniem Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. W części drugiej usłyszeliśmy preludia, mazurki, ballady, scherza, nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu wirtuozów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera.
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. I choć tworzyło wystawy, edukowało i popularyzowało historię, to przez lata nie miało stałej siedziby. Otwarcie gmachu Muzeum dla zwiedzających było możliwe między innymi dzięki wielkiemu zaangażowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Nowy gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii Polski: od czasów najdawniejszych, do współczesności. W środku obok przestrzeni wystawienniczych znajdują się audytorium na blisko 580 miejsc, sala kinowo-teatralna, sale warsztatowe i konferencyjne, oraz nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama stolicy.
28 września w Audytorium Muzeum Historii Polski odbył się koncert z okazji otwarcia siedziby Muzeum na warszawskiej Cytadeli. W części pierwszej zaproszeni...
Czytaj więcej
W niedzielę 1 października, krótko po godzinie 17.00 rozpoczął się koncert pt. „sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”. Wydarzenie...
Czytaj więcej
Na Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski nie zabrakło gorących dyskusji. Okazją do nich była dwuczęściowa debata prowadzona przez redaktora Mariusza Cieślika.
Czytaj więcej