Fotorelacja z Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
inne
wszyscy

Fotorelacja z Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski

W ostatni weekend września na warszawskiej Cytadeli odbył się Festiwal Otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski. Pierwsi zwiedzający, którzy odwiedzili nową siedzibę Muzeum, mieli okazję wziąć udział w bogatym programie wydarzeń - przedpremierowym nocnym zwiedzaniu budynku, debacie, koncertach, warsztatach, spektaklach, rodzinnej grze terenowej z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pokazach filmowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także taras widokowy na dachu budynku z niezwykłą panoramą Warszawy oraz oprowadzanie po wystawie czasowej pt. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.
fot. Cioch/ Harasim / Jędrzejewski / MHP

Galeria

1/4

Wystawę czasową przygotowaną na otwarcie siedziby muzeum „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” można oglądać do marca 2024 roku. Prezentuje ona kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów z kolekcji Muzeum, stanowiąc panoramę ponad 1000 lat historii państwa i narodu, a także opowieść o pozyskiwaniu cennych obiektów muzealnych.
oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie powiększ
fot. M. Cioch / MHP

Wystawa „Wielkie i małe historie"

1/4
zdjęcie sanah na scenie powiększ
sanah
fot. M. Cioch / MHP

sanah w Muzeum Historii Polski

Na zakończenie Festiwalu Otwarcia odbył się koncert sanah pt. „sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”.  Artystka zaprezentowała interpretacje wierszy swoich ulubionych poetów oraz nowe aranżacje największych przebojów, spinając klamrą pierwsze dni funkcjonowania gmachu Muzeum na warszawskiej Cytadeli.

Koncert pt. „sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje”

1/4

Uroczyste otwarcie

Uroczysta inauguracja gmachu z udziałem władz państwowych odbyła się 28 września. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro, a także zaproszeni goście i przedstawiciele mediów. W nowo otwartej siedzibie Muzeum Historii Polski gościliśmy także naszych Darczyńców i Przyjaciół muzeum. Po raz pierwszy mogliśmy zaprosić do siebie tych, którzy nas wspierają od wielu lat wzbogacając naszą kolekcję.
prezydent Andrzej Duda zwiedza wystawę powiększ
Prezydent RP Andrzej Duda zwiedza wystawę czasową Muzeum Historii Polski
fot. M. Cioch / MHP

Galeria

1/4

Spotkanie z darczyńcami

1/4
powiększ
fot. M. Cioch / MHP

Koncert inauguracyjny

Pierwszym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się w nowoczesnej sali audytoryjnej był koncert z nadzwyczajnym wykonaniem Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. W części drugiej usłyszeliśmy preludia, mazurki, ballady, scherza, nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu wirtuozów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera.

Galeria

1/4

Nowy gmach

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. I choć tworzyło wystawy, edukowało i popularyzowało historię, to przez lata nie miało stałej siedziby. Otwarcie gmachu Muzeum dla zwiedzających było możliwe między innymi dzięki wielkiemu zaangażowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Nowy gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii Polski: od czasów najdawniejszych, do współczesności. W środku obok przestrzeni wystawienniczych znajdują się audytorium na blisko 580 miejsc, sala kinowo-teatralna, sale warsztatowe i konferencyjne, oraz nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama stolicy.
kolejka przed wejściem do muzeum historii polski powiększ
Noc z historią - nocne zwiedzanie Muzeum Historii Polski
fot. M. Cioch / MHP

Galeria

1/4

Powiązane Aktualności

1/4