FILMOWY WEEKEND. Oblicza Zagłady - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
pokaz filmowy
młodzież
seniorzy
dorośli

FILMOWY WEEKEND
Oblicza Zagłady

-
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy na przegląd filmów o tematyce związanej z Zagładą Żydów w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny temat Zagłady znalazł szerokie odbicie w kinie. Powstawały produkcje niezwykle różnorodne. Aby tę różnorodność zobrazować zaprezentujemy trzy zupełnie inne filmy, pochodzące z różnych epok i krajów. Każdy z nich pokazuje, jak o Zagładzie mówiono i jak będzie się mówić.

Informacje o wydarzeniu

01. Kiedy?

20/04/2024 godz. 16:00

02. Gdzie?

Warszawa, Muzeum Historii Polski

03. Ceny biletów

od 10 zł
powiększ
Fragment plakatu do filmu "Strefa interesów"
Materiały promocyjne

20 kwietnia

16.00 Strefa interesów (2023, 105’), reż. Jonathan Glazer

BILETY>>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny

Uhonorowana dwoma Oscarami polsko-brytyjska koprodukcja to z pewnością jeden z najważniejszych filmów historycznych naszej doby. Jest to także dzieło przełomowe, będące elementem przejścia od kina Zagłady do nowego spojrzenia na nią — już nie z perspektywy świadków. Strefa interesów pokazuje idylliczne życie Rudolfa Hoessa — komendanta obozu Auschwitz-Birkenau — i jego rodziny, w willi położonej tuż przy murze obozu, w którym dzieje się jedna z największych zbrodni w historii ludzkości. Reżyser nie pokazuje nam jej jednak bezpośrednio. Film Glazera spotkał się z bardzo pozytywną opinią krytyków jak i publiczności. 

17.45 Rozmowa o tym, jak Zagłada jest pokazywana w kinie

Uczestnikami spotkania będą Piotr Cywiński — dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, czynnie uczestniczący w realizacji filmu Strefa interesów, filmoznawca dr Łukasz Jasina oraz historyk dr Mikołaj Mirowski. Podczas rozmowy postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku zmierza kino opowiadające o zbrodniach II wojny światowej. Czy osiem dekad po jej zakończeniu w dalszym ciągu traktujemy ją jako wydarzenie niemalże współczesne?

Wstęp na rozmowę wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

Zwiastun filmu
STREFA INTERESÓW

21 kwietnia

16.00 Życie jest piękne (1997, 116’), reż. Roberto Benigni
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

WSTĘP WOLNY, POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ >>>

Zasadniczo pierwsza w historii komedia o Zagładzie. Na początku wzbudziła wiele kontrowersji, ostatecznie jednak zdobyła uznanie krytyków, publiczności i została nagrodzona kilkoma Oscarami. Sentymentalna opowieść o miłości, ślubie i szczęśliwym życiu żydowskiej rodziny w przedwojennych Włoszech w pewnym momencie zmienia się we wzruszającą historię o ojcu, który w obozie wzorowanym na Auschwitz, próbuje oszukać własne dziecko i oszczędzić mu horroru wojny.

Film Benigniego — grającego tu również główną rolę męską — choć nie opowiada wprost o historii Zagłady, to z uwagi na ogólnoludzkie wartości i pochwałę człowieczeństwa, jest uznawany za jeden z ważniejszych filmów o Zagładzie.
powiększ
Motyw graficzny do filmu "Życie jest piękne"
Materiały promocyjne

Zwiastun filmu
ŻYCIE JEST PIĘKNE

powiększ
Plakat do filmu „Śmierć Zygielbojma”
Materiały promocyjne

21 kwietnia

18.30 Śmierć Zygielbojma (2021, 86’), reż. Ryszard Brylski
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

BILETY>>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny

Trzecia propozycja w naszym przeglądzie to film o Szmulu Zygielbojmie, zapomnianym polsko-żydowskim polityku, członku Rady Narodowej RP na uchodźstwie, który popełnił wiosną 1943 roku samobójstwo w proteście przeciwko milczeniu Aliantów wobec Zagłady polskich Żydów. Sam film skupia się wokół wątku dziennikarskich poszukiwań związanych z jego śmiercią. Młody brytyjski dziennikarz stopniowo zaczyna zdawać sobie sprawę ze skali dokonującej się na wschodzie ówczesnej Europy zbrodni. Produkcja wzbudziła kontrowersje zarówno po prawej i po lewej stronie polskiej sceny politycznej.

Zwiastun filmu
ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA

Regulamin

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały