11-12 listopada 2023 r. w Warszawie: 18. Przystanek Niepodległość! - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
Narodowe Święto Niepodległości
młodzież
dorośli z dziećmi
seniorzy
dorośli

18. Przystanek Niepodległość

-
Już po raz 18. zapraszamy na „Przystanek Niepodległość”, coroczne wydarzenie przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Święta Niepodległości. Po raz pierwszy spotykamy się na Cytadeli Warszawskiej, w nowo otwartej siedzibie Muzeum. W tym roku będziemy świętować aż przez dwa dni (11-12 listopada)! Głównymi atrakcjami wydarzenia będą: gra terenowa (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), koncert „Tribbs&Przyjaciele" z udziałem artystów młodego pokolenia i warsztaty edukacyjne. Wstęp wolny. Zapraszamy także na pokazy filmowe na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

PJM

Gra terenowa
„18. Wejdź do historii”

Wstęp wolny.

SOBOTA 11.11.2023
  • godziny 10:00 -15:00 (o 15.00 ostatnie wejście do gry)
  • Miejsce gry: Park Edukacyjny przy Muzeum Historii Polski
  • Przewidywany czas gry: 1 -1,5 h 

Gra terenowa to już tradycja „Przystanku Niepodległość"! Jest to wydarzenie o charakterze rodzinnym z zadaniami dla młodszych i starszych.
Fabuła gry: na starcie gry na uczestnicy otrzymają zaproszenie na urodziny tajemniczego gościa. By poznać jego tożsamość, będą musieli wejść do historii i przenieść się w czasie, by podczas rozgrywki odwiedzić punkty związane z historią jubilata, jak i z historią Polski. Gracze na trasie spotkają znane postaci, uczestników ważnych wydarzeń dla naszych dziejów. W trakcie gry będą m.in.: mierzyć się z zaszyfrowanymi informacjami, nadawać komunikat alfabetem Morse’a, robić zakupy w XIX-wiecznej Warszawie czy dostarczać ważny meldunek!

Zadania na trasie gry będą dostosowane do wieku odbiorcy – przygotowaliśmy zadania dla młodszych i starszych uczestników.

Specjalna karta gry, będąca jednocześnie pamiętnikiem/albumem naszego jubilata, pozwoli graczowi na zebranie odpowiednich informacji.
grafika z napisem gra terenowa powiększ
Gra terenowa
MHP/ A>Małachowski

Regulamin gry

Regulamin gry „Wejdź do historii"
(pdf 460.28 kB)
Pobierz
grafika z napisem warsztaty edukacyjne powiększ
Warsztaty edukacyjne

Warsztaty edukacyjne

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępne w kasach w dniu wydarzenia (wejściówki online wyczerpane)

SOBOTA 11.11.2023

  • Kokardy i flagi - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-9 lat tematycznie nawiązujące do Święta Niepodległości, g. 11.00;13.00. czas trwania: ok.1,5 h
  • Szkoła kaligrafii  - warsztaty dla młodzieży i dorosłych – wspólnie przygotujemy wizytówki i zaadresujemy koperty krojem pisma używanego przed wojną – g. 11.00; 13.00, czas trwania: ok.1,5 h
  • Orzeł na sicie - warsztaty sitodruku z motywami orłów z różnych okresów polskiej państwowości, warsztaty o g. 11.00 (tłumaczone na PJM – dla młodzieży i dorosłych), 13:00., czas trwania: ok.1,5 h

Oprowadzania
po wystawie

Oprowadzania po wystawie czasowej „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".

SOBOTA:

12.00, 15.00
(oprowadzania kuratorskie)
13:00, 16:00, 17:00, 18:00 (oprowadzania z przewodnikiem)


Co może znaleźć się w kolekcji Muzeum Historii Polski? Jak pokazać ponad tysiącletnie dzieje państwa i narodu? Jak opowiedzieć o tym, co było w nich najważniejsze i przełomowe, ale też nie zagubić wszystkich pozornie drobnych wydarzeń i osobistych historii, które uzupełniają wielkie narracje o pamięć i emocje jednostek czy lokalnych wspólnot? Przez 17 lat istnienia Muzeum Historii Polski odpowiadaliśmy na te pytania, pozyskując obiekty do naszej kolekcji z wielu różnych źródeł.

Oprowadzanie trwa około 1h.
grafika z napisem oprowadzanie po wystawie powiększ
Oprowadzanie w formule "dołącz do grupy"
grafika z napisem spacery edukacyjne powiększ
Spacery edukacyjne po Żoliborzu

Spacery po Żoliborzu

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępne w kasach w dniu wydarzenia (wejściówki online wyczerpane)

SOBOTA 11.11.2023 „Spacer po Cytadeli"
  • Start: g. 14:00 przy Bramie Katyńskiej, czas trwania: około 1,5 godziny

Spacer, który pokaże mniej znane oblicze warszawskiej Cytadeli - miejsca pamięci położonego w zielonej enklawie stolicy.  Na spacerze poznamy przyczyny powstania twierdzy i dowiemy się, jaki wpływ miała na mieszkańców Warszawy. Opowiemy o roli tego miejsca w momencie odzyskania niepodległości i o współczesnym obliczu Cytadeli pełnej muzeów. 

NIEDZIELA 12.11.2023 „Niepodległościowy Żoliborz” 
  • Start: g. 11.00 przy kinie „Wisła” na pl. Wilsona, czas trwania: ok 2 godziny

Żoliborz jaki znamy śmiało można nazwać dzieckiem niepodległości – zrąb dzielnicy powstał w II Rzeczpospolitej. Tutaj mieszkali i działali bohaterowie walk o niepodległość, artyści i postępowi działacze społeczni. Architektura i urbanistyka Żoliborza łączy w sobie narodowe tradycje i międzywojenne dążenia do nowoczesności. Będziemy wspólnie odkrywać narodowy przekaz zakodowany w międzywojennych projektach. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że cicha, zielona Aleja Wojska Polskiego miała symbolizować dumę polskiego oręża, gościć defilady i najważniejsze uroczystości państwowe. Całość założenia Żoliborza Oficerskiego miała odwoływać się do idei narodowych począwszy od głównych arterii po urokliwe wille stylizowane na szlacheckie dworki, wśród których odkryjemy domy najwyższych rangą oficerów, z gen. Hallerem na czele.

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały