Przeniesienie warszawskiego portu lotniczego na Okęcie - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
czas czytania:

Przeniesienie warszawskiego portu lotniczego na Okęcie

Na początku XX wieku lotnisko w Warszawie znajdowało się na Polu Mokotowskim. Pierwsze pokazy samolotowe odbyły się tam w roku 1909. W 1910 r. zorganizowane zostały w tym miejscu pierwsze Konkursy Lotnicze. W 1912 r. lotnisko przejęło wojsko rosyjskie, a trzy lata później przeszło w ręce żołnierzy niemieckich. W dwa lata po odzyskaniu niepodległości podpisano umowę z francusko-rumuńską firmą lotniczą, na której podstawie uruchomione zostało pierwsze połączenie z Warszawy przez Pragę i Strasburg do Paryża. Rolę pierwszych budynków portu lotniczego spełniały wyeksploatowane wagony kolejowe, jednak już w 1922 wybudowano drewniany dworzec w miejscu dzisiejszego skrzyżowania Wawelskiej i al. Niepodległości.
Szybki rozwój urbanistyczny Warszawy spowodował, że władze miejskie zdecydowały się 1 listopada 1933 roku, po wcześniejszym wykupieniu terenów na południu miasta, przenieść port lotniczy w miejsce, gdzie znajduje się do dziś, czyli na Okęcie.

O wybudowanym tam Centralnym Porcie Lotniczym w 1934 korespondent pisał: W dużym pastelowym hallu, widzimy kasę biletową, placówkę urzędu celnego, urząd telegraficzno-pocztowy, posterunek policji, kiosk z gazetami itp. (...) Na górnem piętrze mieści się restauracja i wygodny taras, z którego można łatwo ogarnąć wzrokiem całe lotnisko. Wszędzie beton, szkło, marmur...

Fotografia: uroczystość otwarcia portu lotniczego na Okęciu 29 kwietnia 1934 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC-BY-NC.