czas czytania:
Pierwsza transmisja radiowa hejnału
z wieży kościoła Mariackiego
w Krakowie
Pierwszą rozgłośnią radiową, nadającą codzienny program była stacja próbna Polskiego Towarzystwa Radiofonicznego, która rozpoczęła emisję 1 lutego 1925 r. Inauguracja koncesjonowanej stacji należącej do spółki Polskie Radio nastąpiła 18 kwietnia następnego roku w Warszawie. Audycje były nadawane od godziny 17 do 23. Program składał się m.in. z koncertów, odczytów oraz audycji dla dzieci.
Pod koniec 1926 r. Polskie Radio miało około 47 tysięcy abonentów i przystąpiło do organizacji rozgłośni regionalnych. Pierwsza z nich rozpoczęła działalność w Krakowie w lutym 1927 r. W Wielką Sobotę tegoż roku radiostacja krakowska nadała program ogólnopolski, w którym po raz pierwszy zabrzmiał hejnał z wieży kościoła Mariackiego. Stał się on sygnałem krakowskiej stacji. Kolejne rozgłośnie regionalne – w Poznaniu, Katowicach i Wilnie – przyczyniły się znacznie do wzrostu popularności radia w międzywojennej Polsce.
Ilustracja: Trębacz w okienku wieży kościoła Mariackiego, Wikimedia commons, domena publiczna
BW
Ilustracja: Trębacz w okienku wieży kościoła Mariackiego, Wikimedia commons, domena publiczna