czas czytania:
Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Historii Polski
Katalog pawilonu polskiego wystawy światowej z 1939 roku oraz kopia rozkazu o odznaczeniu Józefa Bema przez węgierski rząd powstańczy w 1849 roku to dwa cenne nabytki, o które wzbogacona została kolekcja Muzeum Historii Polski. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał obiekty na rzecz MHP w środę 4 października. Uroczystość miała miejsce w nowym gmachu Muzeum na warszawskiej Cytadeli.
Katalog pawilonu polskiego
z wystawy światowej
Odwiedzając niedawno Chicago szef MKiDN otrzymał prezent od pracowników Muzeum Polskiego w Ameryce, największej tego typu placówki w USA. Prezentem był wyjątkowy katalog pawilonu polskiego wystawy światowej z Nowego Jorku z lat 1939-1940. Cenne obiekty z ówczesnej polskiej ekspozycji są prezentowane na wystawie czasowej pt. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.

Obrazy bractwa św. Łukasza prezentowane od 29 września na wystawie czasowej w Muzeum Historii Polski
fot. Cioch/ Harasim / Jędrzejewski / MHP
Obrazy Łukaszowców
Mowa przede wszystkim o obrazach spod pędzla malarzy z Bractwa św. Łukasza, prezentujących siedem wyjątkowych wydarzeń z dziejów staropolskich: od zjazdu gnieźnieńskiego aż po uchwalenie Konstytucji 3 maja. Obrazy powróciły do Polski w zeszłym roku po 83 latach, dzięki wieloletnim staraniom polskich muzealników i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś Muzeum Historii Polski, posiada drugą największą kolekcję przedmiotów z pawilonu polskiego Wystawy Światowej lat 1939-1940, zaraz po Muzeum Polskim w Chicago.
Odznaczenie przyznane
gen. Józefowi Bemowi
Drugim przedmiotem jest kopia dokumentu nadania węgierskiego odznaczenia wojskowego generałowi Józefowi Bemowi. Ten bohater Powstania Węgierskiego lat 1848-1849 był jednym z ważniejszych przywódców wspólnej polsko-węgierskiej walki przeciwko Austriakom i Rosjanom – do dziś nazywany jest na Węgrzech „ojczulkiem Bemem”. Obiekt ten znajdzie swoje godne miejsce w zbiorach Muzeum Historii Polski, jako świadectwo wspólnoty losów polskich i węgierskich.
Dary zostały przekazane na ręce Dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro.
Dary zostały przekazane na ręce Dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro.