Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum
czas czytania:

Nowe nabytki w kolekcji Muzeum Historii Polski

Katalog pawilonu polskiego wystawy światowej z 1939 roku oraz kopia rozkazu o odznaczeniu Józefa Bema przez węgierski rząd powstańczy w 1849 roku to dwa cenne nabytki, o które wzbogacona została kolekcja Muzeum Historii Polski. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał obiekty na rzecz MHP w środę 4 października. Uroczystość miała miejsce w nowym gmachu Muzeum na warszawskiej Cytadeli.

Katalog pawilonu polskiego
z wystawy światowej

Odwiedzając niedawno Chicago szef MKiDN otrzymał prezent od pracowników Muzeum Polskiego w Ameryce, największej tego typu placówki w USA. Prezentem był wyjątkowy katalog pawilonu polskiego wystawy światowej z Nowego Jorku z lat 1939-1940. Cenne obiekty z ówczesnej polskiej ekspozycji są prezentowane na wystawie czasowej pt. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”.
osoba oglądająca obraz na wystawie powiększ
Bractwo św. Łukasza, Konstytucja 3 Maja. Od 29 września obraz prezentowany jest na wystawie czasowej pt. „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. 
fot. Cioch/ Harasim / Jędrzejewski / MHP
zdjęcie obrazy na wystawie, przed nimi zwiedzający powiększ
Obrazy bractwa św. Łukasza prezentowane od 29 września na wystawie czasowej w Muzeum Historii Polski
fot. Cioch/ Harasim / Jędrzejewski / MHP

Obrazy Łukaszowców

Mowa przede wszystkim o obrazach spod pędzla malarzy z Bractwa św. Łukasza, prezentujących siedem wyjątkowych wydarzeń z dziejów staropolskich: od zjazdu gnieźnieńskiego aż po uchwalenie Konstytucji 3 maja. Obrazy powróciły do Polski w zeszłym roku po 83 latach, dzięki wieloletnim staraniom polskich muzealników i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś Muzeum Historii Polski, posiada drugą największą kolekcję przedmiotów z pawilonu polskiego Wystawy Światowej lat 1939-1940, zaraz po Muzeum Polskim w Chicago.

Powiązane Aktualności

1/4

PowiązaneMateriały