Andrzej Bobkowski Rider on the Storm. Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
online

Andrzej Bobkowski
Rider on the Storm

Andrzej Bobkowski z żoną
Wystawa „Rider on the Storm” stanowi kompendium wiedzy na temat autora „Szkiców piórkiem”. Prezentuje je w atrakcyjnej, multimedialnej formie, z bogatą ikonografią, pokazując życie Bobkowskiego od narodzin, aż po przedwczesną śmierć. Wystawa poświęcona postaci Bobkowskiego jest kolejną propozycją Muzeum dostępną na Google Cultural Institute.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Piotr Chuchro, Robert Kostro, Dorota Szkodzińska

Edukacja

Po 1918 roku w II Rzeczypospolitej jego ojciec był wysokim oficerem Wojska Polskiego, co wiązało się z częstymi przeprowadzkami całej rodziny. Rodzice starali się zapewnić jedynakowi staranne wykształcenie, wysyłając go za granicę na naukę języków i posyłając na lekcje fortepianu. Jednak zmiany miejsca zamieszkania w połączeniu z niepokornym duchem Andrzeja nie wpływały korzystnie na przebieg edukacji, jakiego oczekiwano po młodzieńcu z polskiej rodziny inteligenckiej tworzącej elitę II Rzeczypospolitej.
Młody Andrzej Bobkowski powiększ
Młody Andrzej Bobkowski
Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN
Andrzej Bobkowski z żoną na wycieczce rowerowej powiększ
Andrzej Bobkowski z żoną, lipiec 1943 r.
Biblioteka Instytutu Badań Literackich PAN

Początki dziennika

Kiedy wreszcie mógł wrócić do żony w Paryżu, znaczną część drogi pokonał na rowerze. Dla zapalonego cyklisty, jakim był Bobkowski od wczesnej młodości, podróż rowerem przez Francję stała się niezwykłą przygodą. Wojenna wyprawa do Carcassone, a potem powrót przez Niceę do Paryża stały się silną inspiracją dla rozpoczętego już wcześniej dziennika. Bobkowski spisywał doświadczenia, rozmowy, refleksje, chwytał ulotne obrazy świata i portretował ludzi i drobne zdarzenia.