„Zwierzęta i ludzie w pierwszym królestwie. Co archeozoologia może nam powiedzieć o Polsce wczesnego średniowiecza?”, - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
wykład
młodzież
dorośli

WYKŁAD OTWARTY
„O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej.
Perspektywa archeozoologii”

godz. 18:00 - 20:00
postaci-cienie, tajemnicze osoby ze średniowiecza
Już w czwartek 23 stycznia zapraszamy do Muzeum Historii Polski na wykład otwarty „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej. Perspektywa archeozoologii”, który wygłosi prof. Daniel Makowiecki. Wydarzenie towarzyszy nowej wystawie czasowej Muzeum Historii Polski pt. „1025. Narodzin Królestwa”. Wstęp na wykład jest wolny.

Informacje o wydarzeniu

01. Kiedy?

23/01/2025 godz. 18:00

02. Gdzie?

Cytadela Warszawska

03. Ceny biletów

wstęp wolny

O wykładzie
„O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej.
Perspektywa archeozoologii”

Bohaterami wystawy czasowej w Muzeum Historii Polski „1025. Narodziny Królestwa" są nie  tylko ludzie. Na ekspozycji prezentujemy także opowieść o zwierzętach – dzikich i hodowlanych – które zamieszkiwały ziemie objęte władzą Piastów. Wiedzę o ich znaczeniu dla życia codziennego i gospodarki pierwszego królestwa odkrywają archeozoolodzy, którzy analizują kości i przedmioty znajdywane podczas wykopalisk. Wykład profesora Daniela Makowieckiego to okazja do zapoznania się z metodami ich pracy, a także do spojrzenia na dzieje wczesnośredniowiecznej Polski z innej, mniej znanej perspektywy.
powiększ
Fragment scenografii wystawy „1025.Narodziny Królestwa”.
NEW AMSTERDAM
powiększ
Fragment plakatu do wystawy „1025.Narodziny Królestwa”.
ONTO STUDIO

Następny wykład z cyklu „Otwórz się na historię” już w lutym!

Zapraszamy na wykład dra Pawła Figurskiego pt. „Pierwsze koronacje piastowskie. Opowieść o ceremoniale liturgicznym i symbolice średniowiecznej władzy".

O pierwszych piastowskich koronacjach z 1025 roku mówi zaledwie kilka krótkich wzmianek źródłowych. Nie możemy więc z pewnością stwierdzić, gdzie, kiedy, kto i w jaki dokładnie sposób koronował polskich władców. Badacze nie są jednak bezradni – analiza zachowanych do dziś średniowiecznych ksiąg liturgicznych oraz kronik pozwala na wysuwanie hipotez dotyczących tego, jak mogły przebiegać wspomniane koronacje. Były to wydarzenia zakorzenione w liturgii, bogate w rytualne gesty i symbole, które wiele mówią o tym, jakie znaczenie przypisywano królowi i jego mistycznej władzy. W czasie wykładu uczestnicy zostaną zabrani w podróż ku korzeniom jednego z najważniejszych rytuałów średniowiecznej Polski.

Powiązane Wystawy

1/4