Pokaz filmów historycznych Otwarcie Muzeum Historii Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
pokaz filmowy
wszyscy

Pokaz filmów
historycznych
Otwarcie
Muzeum Historii Polski

godz. 14:00
czarno-białe zdjęcie, tłum stojący na chodniku
1 października w godzinach 14.00 - 17.00 zapraszamy na pokaz filmów o tematyce historycznej.

Cykl „Historia w ożywionych obrazach”

Wojciech Kossak „Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 Marca 1794 r."
Czas trwania: 15 minut

Wojciech Kossak „Olszynka Grochowska"
Czas trwania: 15 minut

Jacek Malczewski „Wigilia na Syberii"
Czas trwania: 18 minut

Maksymilian Gierymski "Patrol powstańczy"
Czas trwania: 16 minut

Stanisław Kaczor - Batowski „Wejście Strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc"
Czas trwania: 15 minut

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Reżyseria: Marek Brodzki
Rok produkcji: 2017

Cykl „Historia w ożywionych obrazach” został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2012.
kadr z filmu Rejtan, grupa osób w strojach historycznych powiększ
Kadr z filmu Jan Matejko „Rejtan - Upadek Polski"
fot. WFDiF

Unia Lubelska kopia i oryginał

Unia Lubelska to jeden z najważniejszych momentów w polskiej historii. Została zawarta 1 lipca 1569 roku, tworząc fundament pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wspólne państwo Polaków i Litwinów trwało przez ponad dwa wieki – aż do czasu, kiedy zniknęło z mapy Europy po rozbiorach w 1795 roku. Kopia konserwatorska Unii Lubelskiej będzie jednym z najważniejszych eksponatów Muzeum Historii Polski. Film opowiada o kulisach powstania oryginalnego dokumentu i jego burzliwej historii. Mówi o tym, jak dużym wyzwaniem było stworzenie kopii, która miała dorównać oryginałowi. Twórcy odkrywają sekrety pracy kopistów. Rozmawiają też z archiwistami, którzy chronią najcenniejsze polskie dokumenty. 

Produkcja: Muzeum Historii Polski 2018 r.
Reżyseria: Lidia Chołody, Tomasz Płuciennik, Marek Stremecki
Czas trwania: 30 minut
kadr z filmu, pieczęć trzymana w dłoniach powiększ
Unia Lubelska kopia i oryginał (2018)
kadr z filmu rysunkowego, postać i koziołek na statku powiększ
Marian Na Wojnie. Animowana Historia Mariana Walentynowicza (2019)

Marian Na Wojnie. Animowana Historia Mariana Walentynowicza

Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki – zwierzaki wymyślone przez Kornela Makuszyńskiego – to najbardziej znane postaci, które wyszły spod ołówka Mariana Walentynowicza. Niewiele osób wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To, co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza. 12-minutowa animacja, utrzymana w tradycyjnej, wysmakowanej stylistyce, odbiegającej od współczesnych masowych produkcji, w przystępny i pogodny sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z dziejów 1. Dywizji Pancernej. Film jest znakomitą pomocą edukacyjną dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–14 lat i stanowi interesujący punkt wyjścia do rozmowy o historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego, narratora filmu, sprawią, że także dorośli będą mieli wiele radości z oglądania.

Produkcja: Muzeum Historii Polski 2019 r.
Reżyseria: Agata Mianowska
Czas trwania: 12 minut

Rok 1966

Cały rok 1966 przebiegał pod znakiem konfliktu na linii Państwo kościół. Stroną atakującą była komunistyczna władza, która chciała zminimalizować znaczenie obchodów Milenium. Komuniści, przy użyciu niespotykanych dotąd środków na cele propagandowe lansowali, przeciwstawne obchodom rocznicy chrztu Polski, uroczystości 1000-lecia państwa polskiego. Ich kulminacja odbyła się 22 lipca, aby symbolicznie zaakcentować, że to właśnie Polska Ludowa jest zwieńczeniem 1000-letnich dziejów. W filmie „Rok 1966” wykorzystano bogate archiwalia z obchodów kościelnych i imprez organizowanych przez partię. Świadkowie tamtego czasu podkreślają agresywne działania władz na czele z użyciem SB, które miały doprowadzić m.in. do poważnych zakłóceń podczas mszy milenijnych. Na tym tle rysuje się sylwetka wielkiego Prymasa, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który nie dawał się wciągać w agresywne działania Władysława Gomułki i faktycznie duchowo przewodził. W filmie pojawia się teza, że rok milenijny uratował polski kościół na przyszłe lata.

Produkcja: Muzeum Historii Polski 2016 r.
Reżyseria: Rafał Geremek
Czas trwania: 27 minut
kadr z filmu, czarno-biały, twarz mężczyzny w czapce pilotce powiększ
Rok 1966 (2016)
kadr z filmu, grafika powstańcy galopujący na koniach powiększ
Powstali 1863

Powstali 1863

Zapał do walki z Moskalami pośród styczniowej nocy 22 stycznia 1863 roku, chwała zwycięskich potyczek, trudy leśnego biwakowania, groza nieudanego zamachu na carskiego namiestnika, wreszcie gorycz klęski przypieczętowanej publicznym straceniem Romualda Traugutta i zsyłkami na Sybir – wszystkich tych emocji można doświadczyć w ciągu niespełna półgodzinnej animacji Muzeum Historii Polski Powstali 1863 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata. Przez kolejne sceny, jakby obrazy odszukane w pamięci – statyczne i sprawiające wrażenie pokrytych patyną czasu – płynnie przeprowadza widzów głos narratora, w dużej mierze użyczony autorom pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku.

Produkcja: Muzeum Historii Polski 2023 r.
Reżyseria: Marcin Kołaczkowski, Wojciech Kalwat
Czas trwania: 28:28 min