Koncert muzyki filmowej. Rok 1863 - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum
koncert
dorośli

Pejzaże 1863. Koncert muzyki filmowej

godz. 19:00
Bilety online | 15 grudnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy muzykę z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863, czyli najdłuższego polskiego zrywu niepodległościowego. Na scenie wystąpią BARTEK WĄSIK / ROYAL STRING QUARTET / DOROTA MIŚKIEWICZ. Bilety na koncert do nabycia online na stronie Muzeum.

Muzyka filmowa

W trakcie koncertu, w autorskich aranżacjach i opracowaniach znakomitego pianisty Bartka Wąsika, usłyszymy m.in. przejmującą przepełnioną tęsknotą i nostalgią muzykę Andrzeja Kurylewicza z „Nad Niemnem”, jak również melodie znane z „Wiernej rzeki” skomponowane przez słynnego Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, a także legendarny „Walc Barbary” z „Nocy i dni”, który rozbrzmiewa na ekranie po ślubie Barbary i Bogumiła. Kompozycja ta przetrwała próbę czasu, stając się klasykiem polskiej kinematografii. Nie zabraknie też tematów muzycznych z filmów: „Desperacja”, „Rok 1863”.
dwoje ludzi przytuleni kobieta i mężczyzna z zabandażowaną głową powiększ
Kadr z filmu „Wierna Rzeka"
Filmoteka Narodowa

Bartek Wąsik

Jeden z czołowych i wszechstronnych polskich pianistów. Aranżer, kompozytor, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i nagród pozamuzycznych, m. in. Paszportu Polityki i nagrody fonograficznej Fryderyk. W roku 2020 został laureatem nagrody wręczanej przez polskie środowisko muzyczne - Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku”. Jest współzałożycielem
i członkiem takich zespołów jak Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo. Jednocześnie podąża własną drogą artystyczną, przykuwając uwagę publiczności i krytyków. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.
zdjęcie portret mężczyzny czarno biały powiększ
Bartek Wąsik
fot. Ksawery Zamoyski
zdjęcie cztery osoby członkowie zespołu siedzący na białej kanapie powiększ
Royal String Quartet
fot. Agata Grzybowska

Royal String Quartet

Marka rozpoznawalna na całym świecie. Kiedy obcuje się z ich żywiołowością, pomysłowością artystyczną, skłonnością do poszukiwań i otwartością na nowe wyzwania, trudno uwierzyć, że grają już tyle lat. „Podczas grania staramy się wywołać w sobie skrajne emocje”, deklarują członkowie zespołu. W interpretacjach kwartetu krytycy odnajdują wiele wyrazistych „faktur i kolorów, wspartych na wnikliwej znajomości konstrukcji” („BBC Music Magazine”). To granie „pewne i energetyczne o szerokim wachlarzu dynamiki i barw, ze starannie przygotowanymi niespodziewanymi zwrotami akcji” („Gramophone”). Melomani całego świata poznali brzmienie kwartetu dzięki współpracy z BBC: w latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist, czego efektem były liczne występy, nagrania (część z nich, wydana na płytach, dołączana była do „BBC Music Magazine”) oraz transmisje radiowe. Od tego czasu koncertów kwartetu można regularnie słuchać m.in. w Programie 2 Polskiego Radia, BBC 3 i wielu innych rozgłośniach.
zdjęcie czarno-białe artystka łagodny uśmiech powiększ
Dorota Miśkiewicz
fot. Kuba Majerczyk

Dorota Miśkiewicz

Jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku  w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. 8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą.