28 września odbyła się inauguracja nowego gmachu Muzeum Historii Polski. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro, a także zaproszeni goście i przedstawiciele mediów.
Prezydent RP Andrzej Duda w swoim przemówieniu zaznaczył, jak symboliczna jest lokalizacja Muzeum Historii Polski.
- Muzeum znajduje się w miejscu bardzo ważnym i symbolicznym - na Cytadeli warszawskiej, która jest symbolem zniewolenia Polaków. To tutaj mordowano Polaków, którzy niezłomnie chcieli odzyskać swoją wolną, niepodległą ojczyznę. To stąd wysyłano na katorgę i Sybir. Ostatecznie to miejsce oglądało wielkie zwycięstwo patriotów w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość. To tutaj widziano również zwycięstwo nad Rosją Sowiecką pod Warszawą w 1920 roku, w wielkiej bitwie warszawskiej. Trudno w Polsce znaleźć lepsze miejsce na to, by dokumentować naszą historię.
Prezydent RP Andrzej Duda
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. I choć tworzyło wystawy, edukowało i popularyzowało historię, to przez lata nie miało stałej siedziby. Zmianę przyniósł dopiero przełom lat 2015 i 2016, kiedy rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe na inwestycję. W ten sposób największa inwestycja w sferze kultury w dziejach III RP nabrała tempa.
To Muzeum będzie służyło wszystkim pokoleniom i wszystkim mieszkańcom Polski. Każdy mieszkaniec z każdej miejscowości jest tutaj zaproszony. Jest zaproszony po to, aby patrzeć, jak wielkie dzieło zbudowali nasi przodkowie przez 1000 lat. Tylko przez ostatnie 100 lat Polacy wpływali na losy Europy, może nawet świata, pokonując komunistów, bolszewików tutaj, pod Warszawą, idąc na nierówny bój z Niemcami i przyczyniając się wydatnie do pokonania tej obłędnej ideologii niemieckiej, która miała zapanować nad światem. Wreszcie, poprzez wielki ruch „Solidarności”, wraz z Janem Pawłem II przyczyniając się wydatnie do obalenia komunizmu i uwolnienia narodów Europy Wschodniej spod tego jarzma imperium zła. - stwierdził premier Mateusz Morawiecki - Nie mamy czego się wstydzić. To jedna z najpiękniejszych historii narodowych na świecie - podkreślił.
Premier RP Mateusz Morawiecki
29 września o 13.00 Muzeum Historii Polski otwiera się dla wszystkich zwiedzających. Ten moment, tak długo wyczekiwany, stał się możliwy między innymi dzięki wielkiemu zaangażowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Otwieramy dzisiaj siedzibę Muzeum Historii Polski - to największa inwestycja państwa polskiego w dziedzinie kultury. Największa i na pewno najważniejsza spośród 300 projektów muzealnych i prawie 8000 inwestycji w kulturze zrealizowanych w ciągu niespełna 8 lat. Nie tylko dlatego, że liczy 45 tys. m kw., 800 pomieszczeń i prawie 9 tys. m kw. powierzchni wystawienniczych, i nie tylko dlatego, że ta przestrzeń muzealna jest przemyślana i dopracowana w każdym calu, ale przede wszystkim dlatego, że dokładnie tak powinno wyglądać miejsce, które będzie mieścić w sobie 1000 z górą lat historii Polski i Polaków, państwa i narodu. I to właśnie opowieść, narracja, która znajduje się w murach tego gmachu, decyduje o tym, że jest to miejsce szczególne i tak bardzo ważne dla nas wszystkich - powiedział podczas uroczystości otwarcia Piotr Gliński - Suwerenność Polski oznacza przede wszystkim suwerenność naszej tożsamości, a tę buduje się także, a może przede wszystkim przez samodzielne, odważne, uwzględniające zawsze dobro ogółu decyzje w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego - poprzez suwerenność narracji historycznej - dodał.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński
Oprócz samego imponującego budynku Muzeum, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę czasową „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Prezentuje ona kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów z kolekcji Muzeum, stanowiąc panoramę ponad 1000 lat historii państwa i narodu, a także stanowiąc opowieść o pozyskiwaniu cennych obiektów muzealnych.
Od lewej: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor MHP Robert Kostro, prezydent RP Andrzej Duda z małżonką
fot. MHP/ Maciej Cioch
Otwierając ten budynek, otwieramy nowy rozdział dziejów polskiego muzealnictwa - ze względu na rozmach projektu, jego nowoczesność, ze względu na wagę misji merytorycznej i śmiałość wizji architektonicznej, ale także kompetencje i zaangażowanie naszego zespołu. - wskazał dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. - Wierzę, że cały kompleks muzealny z Muzeum Historii Polski, z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim i X Pawilonem stanowić będzie jeden z najjaśniejszych punktów na mapie polskiego muzealnictwa i polskiej kultury. Muzeum będzie prowadzić dialog historyczny w skali krajowej i międzynarodowej. Szczególnie ważny jest dla nas dialog z naszymi sąsiadami, spadkobiercami Rzeczpospolitej. [...] Będziemy dyskutować, słuchać innych, ale i aktywnie zabiegać o obecność polskiej perspektywy historycznej w debatach międzynarodowych i prostować błędne, uproszczone, a czasem świadomie zakłamywane tezy o polskiej historii - podkreślił Kostro.
Dyrektor MHP Robert Kostro
Festiwal Otwarcia
Muzeum Historii Polski
Gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii Polski: od czasów najdawniejszych, do współczesności. W środku obok przestrzeni wystawienniczych znajdują się audytorium na blisko 580 miejsc, sala kinowo-teatralna, sale warsztatowe i konferencyjne, oraz nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama stolicy.
Od 29 września do 1 października zapraszamy na warszawską cytadelę na Festiwal Otwarcia. Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.muzhp.pl