Muzeum Historii Polski otwarte! - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
inne
dorośli

Muzeum Historii Polski otwarte!

-
28 września odbyła się inauguracja nowego gmachu Muzeum Historii Polski. W uroczystości uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro, a także zaproszeni goście i przedstawiciele mediów.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. I choć tworzyło wystawy, edukowało i popularyzowało historię, to przez lata nie miało stałej siedziby. Zmianę przyniósł dopiero przełom lat 2015 i 2016, kiedy rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe na inwestycję. W ten sposób największa inwestycja w sferze kultury w dziejach III RP nabrała tempa.
powiększ
Prezydent RP Andrzej Duda
fot. MHP/ Maciej Cioch
powiększ
Premier RP Mateusz Morawiecki
fot. MHP / Maciej Cioch

29 września o 13.00 Muzeum Historii Polski otwiera się dla wszystkich zwiedzających. Ten moment, tak długo wyczekiwany, stał się możliwy między innymi dzięki wielkiemu zaangażowaniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Oprócz samego imponującego budynku Muzeum, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić wystawę czasową „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Prezentuje ona kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy obiektów z kolekcji Muzeum, stanowiąc panoramę ponad 1000 lat historii państwa i narodu, a także stanowiąc opowieść o pozyskiwaniu cennych obiektów muzealnych.
powiększ
Od lewej: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor MHP Robert Kostro, prezydent RP Andrzej Duda z małżonką
fot. MHP/ Maciej Cioch

Festiwal Otwarcia
Muzeum Historii Polski

Gmach Muzeum Historii Polski to dzieło samo w sobie. Jego marmurowa elewacja nawiązuje do kolejnych warstw historii Polski: od czasów najdawniejszych, do współczesności. W środku obok przestrzeni wystawienniczych znajdują się audytorium na blisko 580 miejsc, sala kinowo-teatralna, sale warsztatowe i konferencyjne, oraz nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Efektownym zwieńczeniem budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama stolicy. 

Od 29 września do 1 października zapraszamy na warszawską cytadelę na Festiwal Otwarcia. Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.muzhp.pl
powiększ
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński
fot. MHP / Maciej Cioch

Galeria

1/4

Polecane Wydarzenia

1/4
Zobacz wszystkie Wydarzenia