♦ W ramach „Wakacyjnych kadrów” − bloku przygotowanym przez Muzeum Historii Polski − zaprezentujemy pięć godnych uwagi tytułów, które w różnorodny sposób ukazują letnie podróże, dojrzewanie, relacje międzyludzkie i urok chwil przemijającego czasu. Od kultowego debiutu Romana Polańskiego Nóż w wodzie, przez wyprawę pełną przygód Podróż za jeden uśmiech, po poetycki dokument Cztery pory roku Andrzeja Kondratiuka – każde z tych dzieł przenosi widzów w inną rzeczywistość, oferując zarówno rozrywkę, jak i głębszą refleksję. Wszystkie te obrazy łączy motyw wody − morze, rzeka, jezioro i jest to swoisty przegląd wakacyjnych filmów, które przedstawiają różne okresy-dekady od lat 60. po XXI wiek (na każdą dekadę przypada jeden film).
♦ Drugi blok, „Na fali historii” przygotowany przez Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, to wybór filmów o tematyce historycznej i patriotycznej. Wśród tytułów znajdą się m.in. Szwadron – opowieść o XIX-wiecznych konfliktach narodowościowych, Ambassada – fantastyczna podróż w czasie z humorem i nutą historii, a także Orlęta. Grodno '39 – poruszający obraz młodych obrońców miasta w czasie wojny.
📍 Miejsce: Cytadela Warszawska – park przy Muzeum Historii Polski
📅 Terminy: 28 czerwca – 30 sierpnia 2025, soboty
🎬 Godzina rozpoczęcia: zachód słońca: godz. 21.30 [czerwiec i lipiec], godz. 21.00 [sierpień]
🎟 Wstęp wolny!
Wszystkie seanse odbywają się na świeżym powietrzu w wyjątkowej lokalizacji – w otoczeniu zabytkowych murów i zieleni Cytadeli Warszawskiej. Zapewniamy leżaki, ale możecie też przynieść swoje koce. Zabierzcie rodzinę, przyjaciół albo po prostu przyjdzie sami, nie zapomnijcie o dobrym nastroju – spotkajmy się w kinie pod gwiazdami!
Organizatorzy: Muzeum Katyńskie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu.
PROGRAM
WAKACYJNE KADRY
♦ 28.06, godz. 21.30
Nóż w wodzie (1961), reż. Roman Polański, 90 min
Debiut fabularny Romana Polańskiego, jedyny jego film pełnometrażowy nakręcony w kraju i pierwszy polski film nominowany do Oscara. Dziennikarz Andrzej i jego atrakcyjna żona Krystyna wybierają się na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze zabierają młodego autostopowicza, a następnie zapraszają go na jacht. Podczas rejsu pomiędzy trojgiem pasażerów z godziny na godzinę zaczyna narastać konflikt.
♦ 5.07, godz. 21.30
Podróż za jeden uśmiech (1972), reż. Stanisław Jędryka, 86 min
Kultowy film przygodowy dla młodzieży lat 70. Dwaj kuzyni - Duduś i Poldek - wyjeżdżają razem na wakacje nad morze, gdzie czekają już ich mamy. Sami muszą tylko dojechać pociągiem. Niestety zapominają wziąć pieniądze ze stołu i myśląc, że je zgubili, postanawiają podróżować autostopem. Nim jednak zawitają nad Bałtyk, przeżyją razem nie jedną przygodę...
♦ 12.07, godz. 21.30
Cztery pory roku (1984), reż. Andrzej Kondratiuk, 71 min
Niekonwencjonalna opowieść o codziennym życiu rodziny. Poruszający fabularyzowany dokument na temat życia, przemijania i śmierci. Twórca „Hydrozagadki" zabiera widza do Gzowa, gdzie na odludziu, nad rzeką Narwią, mieszka familia Kondratiuków: żona reżysera, jego brat oraz rodzice. Czas płynie leniwie, sprzyjając rozmowom, zadumie i refleksji. Jest to poetycka opowieść o symbiozie człowieka z naturą.
♦ 19.07, godz. 21.30
Dzień wielkiej ryby (1996), reż. Andrzej Barański, 69 min
Nostalgiczna opowieść oparta na twórczości Kornela Filipowicza. Przez trzydzieści lat Jan nie zaglądał do miasteczka, znajdującego się w okolicach, gdzie niegdyś łowił ryby. W młodości jako zapalony wędkarz przyjeżdżał tu często i właśnie tutaj spotkał wspaniałą dziewczynę, Irenę. Niestety, kruchy, ledwo powstały związek rozpadł się z jego winy. Jan, dręczony wspomnieniami, postanawia wrócić.
♦ 26.07, godz. 21.30
Wieża. Jasny dzień (2017), reż. Jagoda Szelc, 106 min
Czerpiąca z estetyki horroru opowieść o kontroli, podziałach oraz duchowości autorstwa nagradzanej Jagody Szelc. Na parę dni przed uroczystością pierwszej komunii świętej małżeństwo Mulę i Michała oraz ich kilkuletnie dziecko Ninę odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez nich od lat młodsza siostra Muli – Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Jej zachowanie wydaje się rodzinie coraz bardziej dziwne. Wokół dzieją się rzeczy, które trudno wyjaśnić…
NA FALI HISTORII
♦ 2.08, godz. 21.00
Szwadron (1993), reż. Juliusz Machulski, 95 min
Dramat wojenny osadzony w realiach Powstania Styczniowego, opowiadający historię rosyjskiego oficera, który trafia do elitarnego oddziału kozaków tropiących polskich powstańców. W trakcie brutalnych działań zaczyna kwestionować sens konfliktu oraz lojalność wobec przełożonych. Film ukazuje dramat konfliktu sumienia, zderzenie kultur i wartości, a także skomplikowaną naturę wojny.
♦ 9.08, godz. 21.00
Ambassada (2013), reż. Juliusz Machulski, 101 min
Akcja filmu rozpoczyna się we współczesnej Warszawie, gdzie młoda para przypadkowo przenosi się do niemieckiej ambasady w 1939 r. Spotkanie z nazistowskimi dyplomatami prowadzi do serii nieoczekiwanych i absurdalnych wydarzeń. Komedia Juliusza Machulskiego łączy elementy satyry z refleksją nad historią, tożsamością narodową oraz alternatywnymi scenariuszami, które mogły zmienić bieg dziejów.
♦ 16.08, godz. 21.00
Jutro idziemy do kina (2007), reż. Janusz Morgenstern, 110 min
Film przedstawia losy trzech maturzystów z 1938 roku, którzy z nadzieją patrzą w przyszłość, planując studia i miłość. Ich beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej. To subtelna, nostalgiczna opowieść o utraconym pokoleniu młodych ludzi, których młodość i marzenia zostały skonfrontowane z dramatem wojny i historycznym przełomem.
♦ 23.08, godz. 21.00
Orlęta. Grodno '39 (2022), reż. Bartosz Paduch, 120 min
Historia trzynastoletniego Leosia, który w czasie sowieckiej inwazji na Polskę musi szybko dorosnąć, mierząc się z brutalnością wojny. Film ukazuje nie tylko walkę o przetrwanie, ale także siłę przyjaźni, odwagę i poświęcenie zwykłych ludzi. Opowieść bazuje na prawdziwych wydarzeniach i przedstawia tragiczne dni września 1939 r. z perspektywy dziecka, które doświadcza okrucieństw historii.
♦ 30.08, godz. 21.00
Rzeczpospolita babska (1969), reż. Maria Kaniewska, 74 min
Wyjątkowy obraz kobiet służących w wojsku podczas II wojny światowej. Ukazuje ich odwagę, zaangażowanie i determinację w sytuacji, gdy musiały zastąpić mężczyzn na wielu stanowiskach. Z humorem i wnikliwością opowiada o przemianach społecznych oraz roli kobiet w strukturach wojskowych. To poruszająca i nietypowa opowieść o kobiecej solidarności i odpowiedzialności w czasach wojny.