Finisaż pokazu „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia” - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
inne
młodzież
seniorzy
dorośli

Finisaż pokazu „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia”

Tylko do 2 czerwca będzie można obejrzeć pokaz w Holu głównym MHP „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia”. Na finisaż przygotowaliśmy oprowadzania kuratorskie oraz wykłady otwarte.
1/4
Villa Regia - fragment arkady z herbem dynastii Wazów powiększ
Villa Regia - fragment arkady z herbem dynastii Wazów
fot. MHP / Michał Nowak

Wykład „Nie tylko Villa Regia. Przestrzeń dworu polskich Wazów”

Epoka Wazów, czyli lata 1587-1668, to okres szczególnego rozkwitu polskiej kultury. Ważnym jego centrum był dwór królewski – monarchowie budowali kolekcje sztuki, wspierali rozwój muzyki i teatru oraz obejmowali patronatem licznych artystów. Wszystko to działo się jednak w konkretnej przestrzeni – najczęściej przestrzeni  królewskich rezydencji.

Wykład „Nie tylko Villa Regia…” poświęcony będzie właśnie wazowskim rezydencjom – ich dziejom, funkcjonowaniu i ich, często tragicznym, późniejszym losom. Mowa będzie oczywiście o tych najbardziej znanych, czyli choćby Zamku Królewskim w Warszawie, który dzięki przebudowie w czasach Zygmunta III stał się najważniejszą polską rezydencją królewską, ale także o tych często zapomnianych i już nieistniejących jak podkrakowski Łobzów czy podwarszawski Nieporęt.

Prowadząca: dr Anna Kalinowska, historyk epoki nowożytnej, pracownik Muzeum Historii Polski oraz Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Specjalizuje się w historii dyplomacji oraz relacji polsko-brytyjskich. Stypendystka Fullbrighta, British Academy, Royal Society of Edinburgh oraz Fundacji Lankorońskich.
Kiedy:
2 czerwca 2024 roku, godzina 12:00
Gdzie:
Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, sala konferencyjna 0

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach muzeum i online: POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ>>>

Wykład „Szwedzi w Warszawie, czyli o grabieżach w czasie Potopu Szwedzkiego”

Przykłady zrabowanych w czasie „potopu” przedmiotów, a współcześnie przechowywanych w zbiorach szwedzkich instytucji kultury, będą stanowiły punkt wyjścia do rozmowy m.in. o prawie zdobyczy wojennych obowiązującym w XVII w., sposobach organizacji rabunków, czy trasach wywozu łupów. Celem prowadzącej spotkanie będzie zaproszenie uczestników do wspólnej rozmowy o wycinku polsko-szwedzkiej przeszłości.

Prowadząca: dr Katarzyna Wagner, historyk epoki nowożytnej, związana z Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w nowożytnych dziejach miasta, grabieżach od XVI do XVIII w., historii stosunków polsko-szwedzkich. Stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego i The Robert Anderson Trust w Londynie.
Kiedy: 2 czerwca 2024 roku, godzina 16:00
Gdzie: Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, sala konferencyjna 0

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach muzeum i online: POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ>>>
powiększ
Rycina Erika Dahlbergha, Panorama Warszawy, 1696
Domena publiczna