FILMOWY WEEKEND Imperium idzie na wojnę - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu
pokaz filmowy
młodzież
seniorzy
dorośli

FILMOWY WEEKEND
Imperium idzie na wojnę

-
W czerwcowym przeglądzie MHP – filmowa historia porównawcza. Do tej pory pokazywaliśmy Wam obraz historii w filmach polskich. Tym razem pokażemy, jak zajmowali się tym tematem przedstawiciele kinematografii państw dawnego Imperium Brytyjskiego. Odwołamy się do najnowszych obrazów jak i do filmów uznanych już za klasykę; do II jak i do I wojny światowej, od której wybuchu w czerwcu mija dokładnie 110 lat.
Kadr z filmu "Jedno życie", na pierwszym planie aktorka Helena Bohnam-Carter powiększ
Kadr z filmu "Jedno życie"
Monolith Films

15 czerwca (sobota)

17.00 Jedno życie (2023, 110’) reż. James Hawes.
Wyk: Anthony Hopkins, Johnny Flynn, Helena Bohnam-Carter


BILETY >>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny

Jedna z najgorętszych premier ostatniego miesiąca. Film opowiada historię, która ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach. Nicholas Winton – młody makler giełdowy z Londynu w latach 1938 i 1939 organizował transporty żydowskich dzieci z Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii. Dzięki niemu kilkaset z nich ocaliło życie. Film opowiada też o odkryciu jego bohaterstwa w latach osiemdziesiątych przez brytyjskie media. W roli głównej dwukrotny laureat Oscara  – sir Anthony Hopkins.

Zwiastun filmu JEDNO ŻYCIE

16 czerwca (niedziela)

16.00 1917 (2019, 119’), reż. Sam Mendes

Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

BILETY>>>
10 zł - ulgowy
15 zł - normalny

Nagrodzona trzema Oscarami epicka opowieść o dramatycznych losach żołnierzy I wojny światowej jest uznawana za jeden z najlepszych anglojęzycznych obrazów o Wielkiej Wojnie. Nad Sommą, gdzie toczy się akcja filmu, ma miejsce największa masakra brytyjskich żołnierzy. Widzowi arcydzieła Mendesa nie jest oszczędzony żaden detal piekła wojny pozycyjnej – nieustannie towarzyszy głównym bohaterom, przedziera się przez zasieki, grzęźnie w błocie. Wszystko to razem zapiera dech i pozwala całkowicie wsiąknąć w opowiadaną historię. 
 
powiększ
Plakat do filmu "1917"
Materiały promocyjne
 plakat do filmu Gallipoli, na pierwszym planie aktor Mel Gibson powiększ
plakat do filmu "Gallipoli"
Materiały promocyjne

16 czerwca

18.15, Gallipoli (1981, 110’), reż. Peter Weir

Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina


WSTĘP WOLNY, POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ >>>

Jest 1915 rok. Australia jako część Imperium Brytyjskiego przystąpiła do I wojny światowej. Film Weiera to epicka opowieść o dwóch australijskich przyjaciołach, którzy wyruszają z pustynnej Zachodniej Australii na front w Azji Mniejszej i uczestniczą w desancie w Gallipoli. Na uwagę zasługuje niezwykle wierne odtworzenie realiów południowej Australii i Afryki oraz świetna realizacja scen wojennych. Film pokazuje również rodzenie się nowej australijskiej tożsamości. To także jedna z pierwszych ról Mela Gibsona.