Władysław III Warneńczyk
czas czytania:

Jagiellada
Lata panowania 1434 – 1444
Był król Władysław urody średniej, czarnych włosów i oczu, wdzięczny na wejrzeniu, śniadej płci i oblicza. To jedyny opis wyglądu króla.
Był król Władysław urody średniej, czarnych włosów i oczu, wdzięczny na wejrzeniu, śniadej płci i oblicza. To jedyny opis wyglądu króla.
Nie wiadomo, czy wiarygodny, ponieważ jego autor, Marcin Bielski, zawarł go w swojej „Kronice wszystkiego świata” wydanej sto lat po śmierci tego władcy.
M, Baciarelli, Władysław III Warneńczyk, ok, 1770 r, (Zamek Królewski w Warszawie_wikipedia)
Władysław był starszym synem Władysława Jagiełły, W chwili śmierci ojca miał niespełna dziesięć lat, Pomimo że nie osiągnął jeszcze pełnoletności, został szybko koronowany, Nie sprawował władzy samodzielnie, w jego imieniu rządziła Rada Opiekuńcza, A czasy były niespokojne, Na południu Europy rozpoczęły się walki z imperium osmańskim, Najbardziej zagrożone były Węgry, których monarcha właśnie zmarł, Ich tron objął w 1440 roku zaproszony przez dostojników węgierskich król Władysław i rozpoczął wojnę z Turcją.
Pierwsza wyprawa zakończyła się zwycięstwem i podpisaniem rozejmu, Niestety, młody, niedoświadczony władca szybko zerwał traktat i podjął walkę z sułtanem, Zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku – kilka dni po swoich dwudziestych urodzinach.
Stanisław Chlebowski, Bitwa pod Warną, przed 1885 r, (wikipedia)
Nigdy nie odnaleziono jego ciała, W Polsce i na Litwie długo nie dawano wiary śmierci króla, Nadchodziły wieści, że widziano go żywego w różnych miejscach Europy, Z koronacją jego następcy czekano trzy lata.
Symboliczny nagrobek Władysława III Warneńczyka w Katedrze na Wawelu, został odsłonięty w 1906 r, Jest wykonany z brązu i czerwonego marmuru, przedstawia króla jako rycerza w pełnej zbroi i ze Szczerbcem w rękach, Został wykonany przez Antoniego Madeyskiego (wikipedia)
Czy wiesz, że...
Wiele słów używanych w polszczyźnie pochodzi z obcych języków, Takie słowa nazywamy zapożyczeniami, Wśród nich jest wiele turcyzmów, czyli słów, które przywędrowały do nas z Turcji, na przykład: dywan, bazar, kawa, bakalie, arbuz, atłas, baca, kotara...
Zadanie
W 1414 roku król Polski podjął próbę zakończenia konfliktu węgiersko-tureckiego, Wydarzenia te opisał Jan Długosz w „Rocznikach czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego”, Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na pytania: Który król Polski wysłał poselstwo na dwór turecki? Jakie żądania postawił król sułtanowi tureckiemu? Czy misja zakończyła się powodzeniem?
Panowie węgierscy zgromadziwszy wojsko urządzają wyprawę przeciwko Turkom, Sułtan turecki, zaatakowawszy ich z mnóstwem swych wojsk, pobił ich w godny pożałowania sposób i wziął do niewoli znaczniejszych panów węgierskich, Król Polski Władysław litując się szczerze nad tak wielkimi nieszczęściami, które spadły na naród węgierski wysyła do sułtana tureckiego dwu swoich rycerzy, a mianowicie Skarbka z Góry i Armeńczyka Grzegorza, żądając stanowczo od sułtana tureckiego, aby zaprzestał najeżdżania i pustoszenia Królestwa Węgierskiego, a wypuściwszy na wolność wszystkich jeńców, zawarł z Królestwem Węgierskim zawieszenie broni na sześć lat, A sułtan turecki przyjąwszy i potraktowawszy życzliwie posłów króla, obiecuje solennie, że zaprzestanie wojny i zawrze z Węgrami zawieszenie broni na sześć lat.
Mehmed I, sułtan Imperium Osmańskiego, który gościł polskich posłów w 1414 roku, (wikipedia)
Polska - Turcja
Polsko-tureckie stosunki dyplomatyczne liczą ponad 600 lat i należą do najdłużej utrzymywanych stosunków dyplomatycznych w historii polityki, Zostały nawiązane w 1414 roku, kiedy Władysław Jagiełło wysłał na dwór sułtana tureckiego posłów z prośbą o zaprzestanie ataków tureckich na Węgry, Poselstwo zakończyło się sukcesem – sułtan zgodził się na zawarcie rozejmu i wypuszczenie węgierskich jeńców, 600 lat to burzliwa historia, na którą składały się zaciekłe wojny, ale także długie okresy pokoju, Jak obliczają historycy, wspólna granica łączyła Rzeczpospolitą i Turcję przez 400 lat, Przy okazji wymiany handlowej do Polski przenikały nie tylko tureckie słowa, ale też moda (strój szlachecki), broń, tkaniny...
Imperium osmańskie nigdy oficjalnie nie uznało faktu zniknięcia I Rzeczypospolitej z mapy Europy, W czasie rozbiorów na dworze sułtana puste krzesło czekało na polskiego ambasadora, a przy corocznych prezentacjach dyplomatów dworzanie powtarzali zawsze: „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”, W skarbcu sułtańskim przechowywano klucze do polskiej ambasady, Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, klucze te sułtan przekazał Polakom.
Warsztaty Plastyczne MHP odcinek 2: Kuferek
Zapraszamy Cię w podróż, Podróż śladami Władysława Warneńczyka, Ten młody król Polski i Węgier zorganizował wielką wyprawę na południe Europy, No cóż, nie była to podróż wakacyjna, Władysław prowadził ze sobą wielką armię rycerzy, Z naszą pomocą możecie wykonać ozdobny kuferek, Na pewno się przyda, może na gromadzenie pamiątek z wakacyjnych podróży.
.