Przemysł II – zapomniany król Polski - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum Przejdź do sklepu

Przemysł II – zapomniany król Polski

czas czytania:
Według popularnej opinii pierwszym królem Polski po zapoczątkowanym przez testament Bolesława III Krzywoustego rozbiciu dzielnicowym był Władysław Łokietek. Jednak 25 lat wcześniej odbyła się koronacja innego Piasta.
Rycina przedstawiająca koronowanego władcę z kopią w jednym ręku i opieczętowanym dokumentem w drugim. powiększ
Jan Matejko, Przemysł II (domena publiczna)

Pochodzący z wielkopolskiej linii Piastów Przemysł urodził się 14 października 1257 r. w Poznaniu jako syn Przemysła I i Elżbiety, córki śląskiego księcia, Henryka II Pobożnego. Para miała pięcioro dzieci, lecz Przemysław był ich jedynym synem. Przemysł I nie doczekał jednak narodzin wyczekiwanego syna, gdyż zmarł cztery i pół miesiąca wcześniej. Młodym Przemysłem opiekowała się matka, a władzę regencyjną w księstwie w imieniu małoletniego sprawował jego stryj Bolesław, książę kaliski.

W 1265 r. zmarła matka Przemysła, a stryj przejął pełną opiekę nad małoletnim księciem. Siedem lat później Przemysł zdobył swoje pierwsze doświadczenie militarne, kiedy to stryj ustanowił go nominalnym dowódcą wyprawy na Brandenburgię, która zakończyła się sukcesem. Już po osiągnięciu głównego celu wyprawy, książę zdołał z częścią swoich sił zdobyć gród, którego nieliczna załoga poddała się w zamian za możliwość swobodnego odejścia. Wkrótce Przemysł wziął udział w kolejnej kampanii skierowanej przeciwko Brandenburczykom. Połączone siły wielkopolskie i pomorskie zdobyły wówczas Gdańsk i wyparły przeciwnika z Pomorza.

Do znacznego wzmocnienia pozycji Przemysła doszło cztery lata później, kiedy odziedziczył Pomorze Gdańskie po zmarłym władcy Mściwoju II. Jako dux Polonie et Pomoranie Przemysł stał się najsilniejszym wśród władców piastowskich, a jego plany królewskie stały się realne.

Przemysł i jego trzecia żona, Małgorzata Brandenburska, zostali koronowani na króla i królową Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę 26 czerwca 1295 r. w archikatedrze gnieźnieńskiej. Była to pierwsza koronacja polskiego władcy od 219 lat. Mimo protestów dyplomatycznych Wacława II koronacja spotkała się z ogólnym uznaniem. Nie wiadomo, czy papież Bonifacy VIII wyraził na nią zgodę, lecz skoro Polska była de facto królestwem, taka zgoda nie była wymagana. Do pełnego zjednoczenia Polski droga była jednak daleka. W skład królestwa Przemysła wchodziły jedynie Wielkopolska i Pomorze Gdańskie, a Małopolska pozostawała w rękach czeskich.

Rządy królewskie Przemysła trwały zaledwie siedem i pół miesiąca. 8 lutego 1296 r. 39-letni Przemysł II został zamordowany podczas nieudanej próby porwania podjętej z inicjatywy Brandenburczyków. Według prawdopodobnego przebiegu zdarzeń Otto IV ze Strzałą i jego brat Konrad, informowani przez zdrajców z otoczenia króla, chcieli go porwać i uwięzić, by wymusić na nim rezygnację z praw do Pomorza. Porwanie nie przebiegało jednak zgodnie z planem. Zaskoczona straż przyboczna z królem na czele stawiła czoła napastnikom, których było zbyt wielu. Przemysł, zanim dał się pojmać, odniósł liczne rany. Ranny jeniec opóźniał ucieczkę, napastnicy zdecydowali się więc dobić monarchę i porzucić ciało.

Polska znowu została pozbawiona króla, a jego władztwo podzielono. Do kolejnej koronacji i trwałego zjednoczenia ziem polskich doszło dopiero w 1320 r. Dokonał tego Władysław Łokietek, przedstawiciel kujawskiej linii Piastów.
Półnagi mężczyzna zamordowany w łożu, w opuszczonej na dół ręce trzyma tarczę, obok stoi morderca z nożem w ręku powiększ
Wojciech Gerson, Śmierć Przemysła II (1881) (Muzeum Narodowe w Warszawie)